Kreatywność to cecha niezwykle pożądana i ceniona we współczesnym świecie, która przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i szkolnym bądź zawodowym. Dlatego już od pierwszych lat życia należy zadbać o to, aby dziecko miało możliwość jej kształcenia i rozwijania. A ponieważ w pierwszym etapie rozwoju maluch nabywa doświadczenia i umiejętności przede wszystkim poprzez zabawę, to warto podczas zakupów wybierać zabawki kreatywne, które nie tylko rozwiną wyobraźnię, ale także poszerzą perspektywę myślową małego człowieka. Wybór zabawek kreatywnych jest naprawdę duży, więc każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy.

Malowanie i prace ręczne

Jedną z najbardziej kreatywnych zabaw polecanych dzieciom jest wykonywanie wszelkich prac ręcznych – na przykład rysunków, wyklejanek bądź kompozycji przestrzennych. Zabawy tego typu pomagają obserwować świat i obrazować go na swój indywidualny sposób. Malowanie i prace ręczne nie tylko podnoszą sprawność manualną, ale także rozwijają wyobraźnię, uczą planowania oraz podejmowania decyzji. Dlatego warto w tym przypadku zainwestować w farbki, kredki, mazaki, bloki, wycinanki, bibułki, brokaty i wszelkie inne akcesoria niezbędne do tworzenia małych dzieł sztuki. Dobrym pomysłem jest zakup kreatywnych zestawów służących do robienia odlewów, wykonywania kartonowych budynków lub tworzenia naczyń z gliny. Wszystkie zestawy tego typu umożliwiają stworzenie danego przedmiotu, a następnie ozdobienie go dowolnym wzorem.

Tworzenie ozdób

Każda dziewczynka uwielbia wszelkiego rodzaju ozdoby w postaci gumek, spinek i innych akcesoriów dekoracyjnych. Warto te zainteresowania wykorzystać i kupić dziecku kreatywną zabawkę w postaci zestawu do samodzielnego komponowania ozdób. Zabawka tego typu nie tylko pomaga zwiększyć umiejętności manualne (dziecko ćwiczy paluszki), ale także wpływa na poziom samodzielności i kreatywności (dziecko samodzielnie wymyśla określone wzory ozdób). I chociaż zabawki kreatywne tego typu są przeznaczone głownie dla dziewczynek, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby także chłopcy wykonywali pewne ozdoby – na przykład dla mamy lub babci.

Zabawa w teatr

Jedną z najbardziej kreatywnych zabaw rozwijających dziecięcą wyobraźnię i kreatywność jest zabawa w teatr. W tym przypadku można zgromadzić określone stroje (na przykład księżniczki lub pirata), pacynki, kukiełki, a nawet teatr z kurtyną i razem z dzieckiem odgrywać różnorodne scenki. Dobrym pomysłem na urozmaicenie zabawy jest własnoręczne uszycie strojów, które będą wykonane według projektu dziecka.

W przypadku dzieci nieco starszych dobrym i inspirującym pomysłem będzie zakup tak zwanych zabawek naukowych, które pomogą zdobyć wiedzę na temat ludzkiego ciała bądź określonych zjawisk zachodzących w środowisku. Warunkiem przydatności takich zabawek jest dobranie ich do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here