Każde dziecko kończące szósty miesiąc życia powinno mieć rozszerzoną dietę o dodatkowe produkty żywnościowe. Ten etap rozwoju małego człowieka wzbudza wśród rodziców niemały niepokój, gdyż standardowo pojawia się dylemat dotyczący pożywienia – czy samodzielnie przygotowywać dania czy też zdecydować się na gotowe posiłki dla niemowląt. Wiele osób przekonuje, iż najlepszą opcją jest własnoręczne przygotowywanie dań, gdyż tylko ten sposób gwarantuje bezpieczeństwo pożywienia. Jednak gotowe posiłki dla niemowląt posiadają wielu zwolenników, gdyż – wbrew obawom – są nie tylko pełnowartościowe, zbilansowane i bezpieczne, ale także niezwykle wygodne.
Gotowe posiłki dla niemowląt charakteryzują się kilkoma podstawowymi zaletami, do których należy zaliczyć:
– wygoda i poręczność (są dobrym rozwiązaniem w podróży),
– brak konserwantów i sztucznych barwników (długi termin przydatności posiadają dzięki obróbce termicznej),
– brak soli i cukru (noworodki nie mają wykształconych kubków smakowych),
– rygorystyczne testy, którym są poddawane (gotowe posiłki dla niemowląt to tak zwane produkty specjalnego przeznaczenia i jako takie musza być przebadane w sposób niezwykle dokładny i szczegółowy),
– zbilansowane proporcje (dania w słoiczkach są tak skomponowane, aby dostarczyć maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze).
Dodatkowo gotowe posiłki dla niemowląt charakteryzują się odpowiednią konsystencją, co wyklucza ryzyko ewentualnego zakrztuszenia się pokarmem.
Decydując się na gotowe posiłki dla niemowląt warto początkowo wybierać słoiczki jednoskładnikowe (na przykład marchewkę lub jabłko) i dopiero z upływem czasu wprowadzać dania bardziej złożone – na przykład zestawy warzyw, połączenia mięsa z warzywami lub desery owocowe. Każdorazowo należy zwracać uwagę na zalecenia co do wieku, w którym dany posiłek może być podany dziecku. Równie ważne jest odpowiednie przechowywanie i przygotowywanie dań ze słoiczka. Zakupione posiłki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, jednak po ich otwarciu słoiczki należy trzymać w lodówce – i to nie dłużej niż 48 godzin. Nie zaleca się podawania dziecku dania bezpośrednio ze słoiczka, ale z miseczki, po uprzednim podgrzaniu w kąpieli wodnej. Każdorazowo należy sprawdzić, czy danie ze słoiczka ma odpowiednią temperaturę.