Czym kierować się przy wyborze zabawek dla niemowląt

Wybór zabawek dla niemowląt jest ogromny – dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Niemniej jednak wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji odnośnie kupna konkretnego produktu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowląt?

Dopasowane do wieku

Producenci zabawek zwykle umieszczają na nich informacje, dla dzieci w jakim wieku są one dedykowane. Na zapisy te warto zwracać uwagę z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, iż zabawką nieodpowiednią do swojego wieku niemowlak najczęściej się nie zainteresuje. Jeśli kupimy mu coś, co przeznaczone jest dla dwulatka, to maluszek i tak nie będzie potrafił się tym obsługiwać. Oczywiście, możemy kupić dziecku zabawkę „na zapas”, która będzie dla niego odpowiednia za jakiś czas. Niemniej jednak tego typu zabawki bardzo często giną w gąszczu wszystkich rzeczy maluszka. Wkładamy je bowiem do szafy „na później”, a wyciągamy dopiero wtedy, gdy dziecko z nich wyrośnie. Drugim powodem, dla którego należy wybrać zabawkę dostosowaną do wieku dziecka, jest jego bezpieczeństwo. Dotyczy to przede wszystkim produktów, które dedykowane są nie małym dzieciom, a na przykład trzylatkom. Mogą one zawierać małe części, które niemowlak z łatwością połknie, co stanowi duże zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Dopasowane do wieku zabawki znajdziesz na stronie https://liskiurwiski.pl/ – dowiedz się więcej i sprawdź, jaki asortyment znajdziesz w tym sklepie.

Kolorowe i grające?

Wśród zabawek dla niemowląt przeważają modele interaktywne. Nic dziwnego – dzieci uwielbiają, gdy coś się świeci, a dodatkowo jeszcze gra. Tyle tylko, że nadmiar bodźców może się okazać na dłuższą metę szkodliwy dla dziecka. Dlatego też warto zaproponować mu jedną lub dwie zabawki interaktywne, natomiast reszta powinna być bardziej tradycyjna. Mogą to być grzechotki, pluszaki czy gryzaki. Warto zaproponować dziecku zabawki sensoryczne, na przykład kolorowe kostki o różnych strukturach. Ważne, aby zabawki miały stonowane barwy – neonowe kolory mogą bowiem działać na maluchy drażniąco, a co więcej dostarczają kolejnych bodźców.

Minimalizm czy może wielofunkcyjność?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zabawek i akcesoriów dla niemowląt wielofunkcyjnych. Przykładem będą chociażby grzechotki z funkcją gryzaka czy bujaczki, które można z czasem przekształcić w krzesełka. Rzeczywiście, w przypadku niemowląt dobrze jest postawić na wielofunkcyjność, która pozwoli nam zaoszczędzić w domu sporo miejsca. Prawdą jest bowiem, że maluchy szybko wyrastają ze swoich zabawek – dwuletnie dziecko nie bawi się już prawie niczym, po co sięgało jeszcze w poprzednim roku. Co ważne, w kwestii zabawek warto postawić na minimalizm. Niestety, rodzice często borykają się z nadmiarem zabawek w domu, które w zdecydowanej większości nie są użytkowane przez dziecko. Jak zapobiec nadmiarowi? Przede wszystkim warto samemu ograniczyć kupowanie zabawek. Co więcej, możemy ustalić z bliskimi, jakie dokładnie zabawki kupią dla dziecka na przykład na urodziny czy chrzest. Dzięki temu nie tylko unikniemy ich powielania, ale również zaoszczędzimy mnóstwo cennego miejsca w naszym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here