Jednym z dylematów młodych rodziców jest wybór odpowiednich pieluszek, które będą używane przez kilkadziesiąt najbliższych miesięcy. Nie ulega wątpliwości, iż zdecydowana większość opiekunów decyduje się na zakup pieluszek jednorazowych (popularnych pampersów), które charakteryzują się zdecydowanie większą funkcjonalnością i wygodą. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż pieluszki jednorazowe są bardziej higieniczne i niemal niezastąpione podczas podróży. Jednak – jak pokazują badania przeprowadzane wśród rodziców – coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się pieluszki wielorazowe (przede wszystkim ze względu na ekologiczność, aspekty zdrowotne i szybszą naukę czystości). Coraz więcej producentów oferuje pieluchy do wielorazowego użycia, które obecnie wykonuje się nie tylko z jakże znanej tetry, ale także z bawełny, mikrofibry czy weluru bambusowego. Przed zakupem pieluszek wielorazowych warto sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie atesty.

Pieluszki wielorazowe nie są tak proste do stosowania jak pampersy, jednak stosunkowo szybko można opanować umiejętność ich używania. Wśród dostępnych na rynku pieluszek wielorazowych najbardziej popularne są następujące modele:

– pieluszki z kieszenią, do której wkłada się specjalne wkładki wchłaniające,
– pieluszki z wszytą na stałe wkładką wchłaniającą,
– pieluszki formowane, które posiadają różnorodne zapięcia (na przykład rzepy, napy lub wiązania),
– pieluszki do składania, które wymagają dokupienia specjalnej klamerki.

Dwa ostatnie rodzaje pieluszek wielorazowych powinny być używane ze specjalnymi otulaczami, które ochronią ubranko przed zamoczeniem lub zabrudzeniem. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria – worki na pieluchy, specjalne proszki do prania oraz aromatyczne olejki.

Decydując się na zakup pieluszek wielorazowych należy wybrać ich odpowiedni rozmiar – dostosowany do wieku i wagi dziecka. Zwolennicy tego typu pieluszek zalecają zakup kilku różnych modeli i wybranie tego najbardziej odpowiedniego. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie obu rodzajów pieluszek (pampersów i wielorazowych) – w zależności od potrzeb i sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here