Wyjazd za granicę z małym dzieckiem – jak się przygotować

Pojawienie się dziecka to wielki wydarzenie dla każdego rodzica. Zmienia się wszystko, bo od teraz jesteśmy odpowiedzialni za tę małą istotkę. Musimy więc podejść trochę inaczej do pewnych spraw, także do podróżowania, szczególnie jak wyjeżdżamy za granicę. Jak się więc przygotować do takich wakacji?

Pierwsza podróż z dzieckiem? Najlepiej z biurem podróży

Dla wielu rodziców taki wyjazd jest bardzo stresujący, szczególnie jak to pierwszy raz. Żeby zmniejszyć trochę to napięcie, warto pomyśleć o wyprawie z biurem podróży. Nie musimy wtedy myśleć o wielu sprawach, bo wszystko jest dla nas zorganizowane. Zapewnioną mamy logistykę, nie ma więc obaw, że będzie problem z dotarciem do hotelu, a nad nami czuwał będzie stale rezydent, który zawsze pomoże, niezależnie, czy chodzi o kłopoty komunikacyjne, chorobę czy inne zdarzenia. Jest odpowiedzialny także za organizowanie wycieczek, więc jeśli zamarzy nam się zobaczyć coś dodatkowego, to warto się z tą prośbą do niego zgłosić.

Ubezpieczenie to podstawa

Ubezpieczenie to podstawa

Niezależnie jednak, czy jedziemy sami, czy z biurem podróży, musimy zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie, o czym przeczytamy między innymi pod tym adresem https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-za-granice/. Jeśli decydujemy się na biuro, to takowe wykupimy u operatora wycieczki, w innym przypadku musimy sami się o to postarać. Warto wiedzieć, że w Unii Europejskiej w przypadku leczenia czasem wystarcza karta EKUZ, lecz poza UE wygląda to zupełnie inaczej, tutaj bezwzględnie potrzeba dodatkowego ubezpieczenia. Pamiętajmy też, że ubezpieczenie podróżne nie tylko koszty leczenia, lecz również OC od bagażu, a czasem dodatkowa ochrona, na przykład dotycząca uprawiania ekstremalnych sportów.

Niezbędne formalności

Nie zapominajmy też o niezbędnych formalnościach, czyli dokumentach, które zezwalają na wjazd za granicę. Można to zlekceważyć, bo w Unii Europejskiej, gdzie nie ma granic państwowych, wystarcza dowód osobisty. Nie tak to jednak wygląda poza granicami Europy, więc bezwzględnie musimy pamiętać o paszporcie, a czasem i wizach.

Załóżmy, że na pierwsze wakacje z pociechą pojedziemy za pośrednictwem biura podróży. Nim zdecydujemy się na konkretną firmę, powinniśmy dowiedzieć się wszystkich ważnych formalności dotyczących wycieczki. Jakich? Przede wszystkim, o której jest planowany wylot i powrót, bo najkorzystniejsze byłoby połączenie przypadające w porze drzemki. Nie tylko maluch przetrwa tę podróż lepiej, ale i rodzice będą mogli się zrelaksować.

Niezbędne formalności

Warto też sprawdzić, ile będzie trwał lot, bo jeśli to nasza pierwsza podróż z dzieckiem, to może lepiej na początek wybrać coś bliższego, aby lot nie był zbyt długi. Nie wiadomo tak naprawdę, jak nasz maluch to zniesie. Nie tylko długość podróży samolotem jest istotna, ale również to, jak daleko znajduje się hotel od lotniska. To ważne, bo porty lotnicze są często bardzo oddalone od miasta, dobrze więc, gdyby nasz ośrodek był możliwie jak najbliżej. No i na koniec: czy hotel, do którego chcemy się wybrać, jest przystosowany dla dzieci?

Nie ulega wątpliwości, że podróże z dzieckiem są cudowne, ale warto o wszystkim wcześniej pomyśleć, aby wyjazd był rzeczywiście udany pod każdym względem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here