Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć potrafi przysporzyć wiele bólu i cierpienia. Z problemem wrastającego paznokcia mamy do czynienia wtedy, gdy rosnący paznokieć wbija się w przylegający do niego wał paznokciowy czego efektem jest powstanie niegojącej się rany. W momencie zbagatelizowania pierwszych objawów stanu zapalnego i niepodjęcia żadnego leczenia można doprowadzić do rozwoju zakażenia i wystąpienia poważnych powikłań.
Jakie są przyczyny wrastania paznokcia? Najczęściej odpowiada za to niewłaściwa technika obcinania paznokcia, mówimy tutaj o zbyt krótkim obcinaniu oraz nadmiernym wycinaniem boków paznokcia. Kolejna kwestia to czynniki genetyczne, urazy mechaniczne, zaburzeniami procesów mikrokrążenia w przebiegu różnych chorób naczyniowych, noszenie nieodpowiedniego obuwia (zbyt wąskiego, za małego, na wysokim obcasie), deformacje palców, płaskostopie.

Stadia wrastania paznokcia

Wyróżnia się także klasyfikację Scholza:
Stadium 1A – płytka paznokciowa wrasta z jednej strony i nie daje odczynu zapalnego;
Stadium 1B – płytka paznokciowa wrasta obustronnie bez objawów zapalnych;
Stadium 2A – paznokieć wrasta jednostronnie i występuje zapalenie wału paznokciowego;
Stadium 2B – paznokieć wrasta obustronnie z objawami stanu zapalnego wału paznokciowego;
Stadium 3A – jednostronne wrastanie paznokcia z objawami ropnego zapalenia wału paznokciowego;
Stadium 3B – wrastanie obustronne płytki paznokciowej z ropnym stanem zapalnym wałów paznokciowych;
Stadium 4A – paznokieć wrasta jednostronnie, występuje paronychia i ziarnina;
Stadium 4B – paznokieć wrasta obustronnie z objawami paronychii i hypergranulacji, znaczne nasilenie dolegliwości bólowych;
Stadium 5A – stan po operacyjnym leczeniu wrastającej płytki paznokciowej, występuje nawrót;
Stadium 5B – stan po operacyjnym leczeniu wrastającej płytki paznokciowej, w wale paznokciowym stwierdza się obecność zadry paznokciowej.

Na podstawie stanu w jakim jest paznokieć specjalista podolog dobiera odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy najpierw go zwalczyć. Istotne jest, żeby nie zwlekać z wizytą u specjalisty oraz nie próbować samemu poradzić sobie z problemem.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here