Jeśli chcesz hodować rybki i zamierzasz kupić akwarium, pamiętaj, że sam zbiornik wodny nie wystarczy. Akwarium należy odpowiednio wyposażyć, dzięki czemu świat ryb i roślin będzie mógł funkcjonować należycie. Okazuje się, że wciąż ogrom ludzi uznaje, że światło w akwarium ma pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Tak prawdę jest niezwykle praktyczne i wpływa na jakość życia rybek bez względu na ich gatunek. Po co tak naprawdę w akwarium montowane jest oświetlenie? Dowiedz się więcej już teraz.
Po co w akwarium światło?
Dobre oświetlenie jest w akwarium niezbędne i zalicza się do obowiązkowego wyposażenia zbiornika z rybami. Po co właściwie je montować? Okazuje się, że światło wpływa korzystnie na wzrost roślin, ale również na samopoczucie rybek. Należy zapewnić im dostęp do światła, a więc jak najbardziej naturalnych warunków. Czy wiesz, że zachowanie systemu dzień/noc w akwarium ma kolosalne znaczenie dla zdrowia ryb? To właśnie światło pozwala produkować im witaminę D3, wpływa też na stan ich szkieletu i całościowych procesów metabolicznych.
Czy światło w nocy jest niezbędne?
Wielu hodowców rybek akwariowych stosuje oświetlenie również w nocy. Co więcej, bardzo często to dodatkowe światło wyłączane jest w dzień, ale zapalane właśnie na noc. Czy taka praktyka jest właściwa? Absolutnie nie. Warto zachować rytm dnia rybek, zgodnie z którym mają one dostęp do światła przez około 12 godzin w ciągu doby. Nie zaleca się wręcz włączania oświetlenia w nocy, ponieważ może ono zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie. Pamiętaj również, że światło pobudza glony do rozwoju, co nie jest korzystne, pod wpływem światła zmienia się również pH wody, a same ryby mogą zmieniać nienaturalnie swój wygląd. Najlepiej stosować światło z automatycznym włącznikiem na dzień i na noc, doskonale sprawdza się na przykład oświetlenie ledowe do dużych akwariów czy mniejszych zbiorników.
Jaka moc światła do akwarium?
Warto wspomnieć o korzystnym wpływie światła niebieskiego w akwarium. Co ważne, ma ono nie tylko znaczenie w aspekcie dekoracyjnym, chociaż niewątpliwie taką funkcję również odgrywa. Światło niebieskie w akwarium pobudza roślinność do lepszego ukorzeniania się oraz krzewienia. Dla rybek jest zupełnie nieszkodliwe, więc jak najbardziej warto takie barwy stosować.
Wybierając światło do akwarium, uwagę należy zwrócić na jego moc i natężenie. Do zbiorników wodnych tego rodzaju z przeznaczeniem do hodowli ryb najlepiej sprawdzi się oświetlenie o temperaturze 5500-6500K.
Światło jako dekoracja
Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że oświetlenie akwarium wpływa na jego funkcję dekoracyjną. Podświetlony zbiornik wodny ze szczególnym uwzględnieniem dodatków roślinnych w akwarium czy innych gadżetów, ma ogromne znaczenie dla designu całego wnętrza. Pamiętaj jednak, że chociaż podświetlone rozmaitymi kolorami akwarium wygląda rzeczywiście imponująco, to jednak priorytetem zawsze musi być dbałość o hodowane rybki. Nie każde światło wpływa na nie pozytywnie. Jak wspomniano, oświetlenie nie jest korzystne nocą. Źle działać będzie również zbyt duże natężenie światła.