Problemy ze spaniem to zmora większości rodziców, którzy na samą myśl o zbliżającym się wieczorze dostają gęsiej skórki. Nie zawsze dziecko szybko i łatwo zasypia, a niejednokrotnie usypianie go stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego postanowiliśmy pomóc rodzicom, którzy mają problem z usypianiem dziecka i przygotowaliśmy trzy sprawdzone metody na skuteczne zaśnięcie.

Nie każde dziecko bezproblemowo i chętnie kładzie się do łóżka. Aktywnie spędzony czas w żłobku, przedszkolu czy domu sprawia, że wieczorem pojawia się problem z zaśnięciem. Największa chęć zabawy i wygłupów pojawia się właśnie w porze, kiedy powinien być czas na relaks i wyciszenie. Dlatego, im szybciej nauczysz się, jak skutecznie usypiać dziecko, tym lepiej zarówno dla ciebie, jako rodzica, jak i dla dziecka.

Rutyna dnia codziennego

Dla nas może i rutyna, ale dla dziecka poczucie powtarzalnych czynności jest bardzo ważne. Cały dzień ma wpływ na to, jak będzie wyglądał wieczór i czy nasza pociecha chętnie położy się spać, czy raczej będzie marudna i nie skora do współpracy przy zasypianiu. Od najmłodszych lat warto uczyć dziecka systematyczności i regularności np. podczas posiłków. Małe dzieci szybko przyzwyczajają się do ustalonych wcześniej godzin, np. pory posiłków, spacerów, zabawy czy drzemki. Wieczorna pora snu także powinna być zaplanowana na konkretną godzinę i powtarzana regularnie, każdego dnia, aby dziecko mogło się do niej przyzwyczaić. Z biegiem czasu na sygnał kąpieli, przebrania w piżamę i czytania bajki, maluch będzie wiedział, że to czynności, które wykonuje przed pójściem do łóżeczka.

Bliskość ponad wszystko

Kolejnym elementem, który może pomóc i pozytywnie wpłynąć na wieczorne zasypianie jest bliskość rodziców. W ciągu dnia, staraj się jak tylko możesz, być blisko swojego maluszka. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, a to wpłynie na jego zrównoważony sen. Domowe czynności nie powinny zaniedbać bliskości. Jeśli czujesz, że nie możesz pogodzić codziennych obowiązków z bliskością, warto zdecydować się na regulowane nosidła ergonomiczne dla dzieci Fidella. Dzięki nosidełku wolne ręce pozwolą ci na przygotowanie obiadu, zrobienie zakupów czy domowe porządki, a dziecko będzie cały czas przy tobie. Poczucie bliskości z rodzicem sprawi, że będzie czuło się bezpieczniej i spokojniej, a ty bez problemu wykonasz wszystkie czynności, które zaplanowałaś.

Wieczorne wyciszenie

Jeśli planujemy położyć dziecko spać nie możemy zapomnieć o wieczornym wyciszeniu. Po kąpieli i przebraniu w piżamkę nie ma miejsca już na zabawę i wygłupy. Wyciszony telewizor lub radio, przyciemnione światło, wyłączony telefon to absolutne minimum, aby nasze dziecko mogło zasnąć. Jeśli mamy w planach czytanie bajki to pamiętajmy o spokojnym i cichym głosie. Niestety metoda, którą stosuje wielu młodych rodziców, polegająca na wybawieniu się i zmęczeniu dziecka często nie pomaga, a efekt jest wręcz odwrotny. Pobudzone i zmęczone dziecko staje się niespokojne i drażliwe. Dlatego tak ważne jest wyciszenie, które należy stosować tuż przed pójściem spać.

Nocny odpoczynek zarówno dla dziecka, jak i rodzica jest bardzo ważny. Dlatego starajmy się, aby unikać problemów pojawiających się z zasypianiem, stosując powyższe metody. Dzięki nim na pewno łatwiej i szybciej nasze dziecko będzie zasypiać, a my dzięki temu zyskamy i będziemy mogli skorzystać z odrobiny wieczornego odpoczynku i relaksu.. Im szybciej przyzwyczaimy dziecko do sprawniejszego zasypiania, tym lepiej dla nas i dla naszego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here