Skóra atopowa - kosmetyki, pielęgnacja

Ustalono, że podstawową przyczyną atopowego zapalenia skóry jest dziedziczność. 10% to ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry przez dziecko, u którego nic podobnego nie zaobserwowano w rodzinie. 50%  jeśli jedno z rodziców miało to schorzenie w dzieciństwie lub w wieku dorosłym. Do 80% jeśli podobna choroba została zdiagnozowana u obojga rodziców.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych objawy są mniej więcej takie same.

  • Bardzo sucha, szorstka skóra z pęknięciami najczęściej na policzkach, za uszami, na fałdach łokci, nóg, fałdach szyi, na klatce piersiowej, pośladkach. A temu wszystkiemu towarzyszy swędzenie.

Jeśli ktoś nie potrafi szybko ustalić przyczyny i wprowadzić łagodnej pielęgnacji, proces ten ulega pogorszeniu, szczególnie, jeśli dojdzie do podrażnienia zaatakowanych miejsc. Pojawiają się pęcherze, skóra staje się mokra. W przypadku braku należytej staranności może dojść do zakażenia bakteryjnego, ponieważ odporność podrażnionej skóry jest bardzo słaba.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

  Atopowe zapalenie skóry jest formą alergii. I, z reguły, jej pierwszym etapem. Dalszy rozwój alergii wzrasta: zapalenie skóry, nieżyt nosa, astma. Reakcje alergiczne mogą powodować różne czynniki. Na przykład jedzenie. U dzieci w wieku poniżej 3 roku życia alergia często związana jest z białkiem mleka. U dorosłych najczęstszymi alergenami są: jajka, owoce cytrusowe, czekolada, owoce morza, orzechy, owoce, warzywa i jagody. Ponadto kurz do 70% przypadków. Chemikalia, na przykład proszek do prania. Barwniki, środki konserwujące. Rośliny pyłkowe. W ostatnich latach często mówią o związku między mikrobiomami jelitowymi a objawami atopowego zapalenia skóry. Dlatego ważne jest, aby omówić z lekarzem wybór prawidłowych probiotyków.

Skóra atopowa – kosmetyki, pielęgnacja

Po znalezieniu źródła problemu, a nawet w procesie jego wyszukiwania, najważniejsze jest właściwe, delikatne, terapeutyczne pielęgnowanie skóry atopowej.

Oczyszczenie

Idealnym rozwiązaniem są produkty specjalnie zaprojektowane dla osób z atopowym zapaleniem skóry. W remisji można rozważyć zastosowanie balsamu micelarnego. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Jednak wybierając mleczko micelarne i środki do prania, ważne jest, aby skupić się na subiektywnych odczuciach, które są bardziej niewygodne dla skóry. W aptece można nabyć olejek oczyszczająco-zmiękczający pod prysznic wyprodukowany z wyciągu z młodych pędów owsa Rhealba. Produkt ma delikatne działanie oczyszczające i nawilżające, ponadto wygładza skórę atopową. Olejek służy do mycia bardzo suchej skóry całego ciała.

Nawilżanie

Oczywiście konieczny jest właściwy wybór specjalnego narzędzia. I nawet podczas remisji, gdy skóra wygląda idealnie, nie należy rezygnować z kosmetyków dla bardzo wrażliwej skóry. Poza zaostrzeniem choroby konieczne jest nawilżenie skóry, co najmniej dwa razy dziennie. Podczas zaostrzeń zwiększa się częstość stosowania środków zmiękczających.

Wśród kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej, które można dostać w aptece, warto zwrócić uwagę na krem nawilżający bezzapachowy wyprodukowany na bazie pestek z dyni i oleju z ogórecznika lekarskiego. Składniki kremu nawilżającego skutecznie łagodzą objawy zapalenia, redukują utratę wody, zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu skóry.

Łagodzenie swędzenia

W rozwiązaniu tego problemu, pomocne są specjalne środki do miejscowego stosowania i woda termalna. Można ją rozpylać bezpośrednio na podrażnione miejsca lub nałożyć zwilżonym wacikiem. Krem nawilżająco-natłuszczający z takimi składnikami jak: gliceryna, parafina, woda ogranicza swędzenie, łuszczenie się naskórka.

Ochrona przed słońcem

Właściwości ochronne skóry z atopowym zapaleniem są bliskie zeru. Dlatego wszystkie odsłonięte obszary w sezonie letnim powinny być chronione za pomocą kosmetyków farmaceutycznych, ponieważ uwzględniają potrzeby najbardziej wrażliwej skóry. Stosując emulsję do ciała, której głównym składnikiem jest masło shea posiadające właściwości nawilżające i zmiękczające, można zabezpieczyć skórę atopową przed wpływem szkodliwych czynników.

Składnik ten zawiera naturalny filtr chroniący przed promieniowaniem UV, zabezpieczenia skórę przed przesuszeniem. Emulsja do skóry atopowej jest przebadana dermatologiczne i dostępna w aptekach. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania filtrów przeciwsłonecznych dla dzieci, opracowanych zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami pod nadzorem dermatologów i pediatrów.

Pielęgnacja skóry głowy

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy suchy łupież. Ale nie należy kupować jakichkolwiek szamponów przeciwłupieżowych, trzeba nabyć w aptece szampon z etykietą dla wrażliwej skóry głowy. I tylko w markach kosmetyków farmaceutycznych. Jeśli to możliwe, przed płukaniem należy nawodnić skórę głowy wodą termalną. Wśród szamponów dla skóry atopowej w aptece można nabyć produkt wykonany na bazie oleju lnianego z bogatą zawartością kwasów Omega, 3 który poprawia kondycję włosów. Szampon niweluje odczuwanie swędzenia skóry głowy.

Funkcje pielęgnacji skóry dziecka w atopowym zapaleniu skóry

Generalnie główne etapy opieki nad dziećmi i dorosłymi nie różnią się. Oczywiste jest, że pielęgnacja włosów dziecka raczej nie będzie wymagać specjalnego szamponu lepiej zrobić to przy użyciu środków do mycia delikatnej skóry. Niektóre marki farmaceutyczne opracowują specjalne linie kosmetyków do pielęgnacji z atopowym zapaleniem skóry, które można stosować od pierwszych dni życia.

Źródło: http://kombajnykosmetyczne.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here