Każdy rodzic w pewnym momencie orientuje się, że nie ma pojęcia kiedy minęły te wszystkie lata. Jeszcze niedawno uczyłeś swoją pociechę chodzić, starałeś się złagodzić ból ząbkowania i ze wzruszeniem nasłuchiwałeś każdego nowego słowa. Lecz przychodzi czas w życiu rodzica, gdy należy zastanowić się nad wyborem przedszkola. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na komfort opieki domowej warto zastanowić się nad placówką państwową lub prywatną.
Już od dawna wiadomo, że przebywanie w grupie rówieśników służy większości dzieci. Korzyści płynące z integracji na wczesnym etapie rozwoju są zdecydowanie długofalowe i mają wpływ na całe życie.
Musimy zdać sobie sprawę, że rozwój technologii niesie ze sobą nie tylko poprawę jakości naszego życia, ale może wpływać negatywnie na rozwój dziecka. Jednak dzięki odpowiedniej placówce, możemy uniknąć tych nieprzyjemnych aspektów. Jedną z najlepszych opcji jest wybór prywatnego przedszkola. Takie placówki odznaczają się zazwyczaj wysoką jakością świadczonych usług, różnorodnością zajęć oraz indywidualnym podejściem.
Jak zatem wybrać prywatne przedszkole w Poznaniu? Ten artykuł pomoże odpowiedzieć na to pytanie.
Jak wybrać dobre prywatne przedszkole w Poznaniu?
Po pierwsze należy wziąć pod uwagę lokalizację. Dobrze, aby placówka nie znajdowała się po drugiej stronie miasta. Warto postawić na miejsce, które usytuowane będzie blisko terenów zielonych. Dzięki temu unikniemy stresów związanych z przebijaniem się przez zakorkowane miasto – dziecko nie będzie zatem kojarzyło codziennych odwiedzin w przedszkolu z bieganiną, stresem i pośpiechem. Zaś spacery i zabawa na świeżym powietrzu wspomogą jego zdrowie i odporność.
Ponadto warto zwrócić uwagę na ofertę przedszkola, czy w programie znajdują się różnorodne zajęcia, rozwijające dziecko w wielu aspektach – ruchowym, muzycznym, sportowym, intelektualnym.
Nie możemy zapomnieć o umiejętnościach interpersonalnych. Prywatne przedszkole w Poznaniu powinno stawiać na niewielkie grupy. Dzięki temu dzieci lepiej się poznają, a te bardziej nieśmiałe nie czują się osaczone. Dodatkowo w mniejszych grupach wychowawca może skuteczniej uczyć, skupiać się na potrzebach podopiecznych i wychwytywać nawet najmniejsze problemy rozwojowe, aby poinformować rodziców o obszarach rozwoju dziecka, na które należy zwrócić większą uwagę.
Chociaż wydawałoby się to już standardem, nie możemy zapomnieć o nauce języków obcych. Dzieci w wieku przedszkolnych uczą się języków szybko i niejako „naturalnie” – mózg ludzki jest w tym wieku chłonny niczym gąbka, dlatego dobrze dobrany program edukacji z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Nie należy jednak zapomnieć o zabawie. Wszak nasze maluchy przede wszystkim uwielbiają się bawić! A świadomy wychowawca, dobry pedagog potrafi połączyć przyjemne z pożytecznym – tak aby nauka i zabawa szły w parze.
Wartość edukacji przedszkolnej potwierdzają badania. Dzieci, które rozpoczęły przedszkole w wieku lat 3 lub 4, osiągają znacznie lepsze wyniki, gdy kończą trzecią klasę podstawówki. Instytut Badań Edukacyjnych w roku szkolnym 2012/2013 dostarczył wyników badań, z których wynika, że dzieci, które spędziły w przedszkolu minimum 3 lata, wykazują lepsze wyniki w zakresie czytania oraz umiejętności matematycznych. Są to obszary edukacji, na które zwraca się uwagę w przedszkolach.
To wszystko pokazuje, że wartość uczęszczania do przedszkola udowadniają liczby, badania i zdanie ekspertów. Być może dla wielu rodziców będzie to stanowić ostateczne potwierdzenie wartości tego typu edukacji.