Chrzest Święty jest bardzo ważnym dniem – zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To moment ogromnej radości, ale nierzadko przygotowania wiążą się z niemałym stresem. Warto odpowiednio wcześnie przemyśleć wszystkie kwestie, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Istotne jest zarówno to, kiedy zamierzamy ochrzcić dziecko, jak i to, jak ma wyglądać cała uroczystość, jej oprawa oraz późniejsze przyjęcie. Ważny będzie również odpowiedni prezent na Chrzest Święty, upominek będzie ważną pamiątką tego dnia. Możemy zdecydować się na pamiątkowy medalik lub piękny album ze zdjęciami, gdzie znajdą się fotografie zrobione podczas Chrztu.  W pierwszym kroku warto również przemyśleć wybór rodziców chrzestnych oraz alternatywy, jeżeli z jakichś powodów dana osoba będzie musiała odmówić.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Przyjęło się, że przeważnie dziecko chrzcimy w pierwszych miesiącach lub tygodniach życia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż dziecko prześpi całą ceremonię.

Polewanie głowy wodą nierzadko wywołuje płacz, lecz ryzyko jest mniejsze, jeżeli Twoja pociecha dopiero niedawno pojawiła się na świecie.

W przypadku, gdy życie dziecka jest zagrożone, często dzieci chrzci się w szpitalu. Mogą tego dokonać lekarze lub pielęgniarki. Coraz częściej można również spotkać sytuacje, gdy rodzice nie chcą dokonywać wyboru za swoje dziecko. Wtedy może ono przystąpić do ceremonii, gdy uzna, że jest to odpowiedni moment, np. w wieku nastoletnim.

Data ceremonii

Chrzest Święty dzieckaJeżeli chodzi o odpowiednią datę ceremonii, nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Wielu rodziców wybiera święta Wielkanocne bądź Boże Narodzenie, jednak panuje pełna dowolność.

Warto jednak pamiętać, że w momencie, gdy wybierzemy dość popularne terminy, należy udać się do biura parafialnego przynajmniej 3 tygodnie wcześniej.

Nie wybierajmy daty chrztu już w momencie, gdy dziecko się urodzi. Odczekajmy kilka chwil, gdy świeżo upieczona mama i maluszek wrócą do domu i nabiorą sił.

Załatwienie formalności

Aby odpowiednio przygotować się do chrztu, trzeba pamiętać o formalnościach. Składamy wizytę w kancelarii parafialnej, pamiętając o kilku dokumentach. Trzeba zabrać ze sobą akt urodzenia, akt ślubu kościelnego rodziców, potwierdzenie spowiedzi rodziców chrzestnych oraz ich zaświadczenie z parafii.

Warto udać się do kancelarii parafialnej około miesiąca przed ceremonią. Oczywiście można to zrobić później, jednak trzeba pamiętać, że w niektórych parafiach terminy mogą być naprawdę oblegane.

Co więcej, określa się je z góry na cały rok. Lepiej udać się wcześniej do kancelarii, by mieć pewność, że uroczystość będzie się mogła odbyć dokładnie wtedy, gdy tego chcemy.

Nauki przed sakramentem

Niektóre parafie wymagają także uczestnictwa w naukach przed sakramentem. Biorą w nich udział zarówno rodzice dziecka, jak i chrzestni. Trzeba również pamiętać o uiszczenie ofiary za udzielenie ceremonii. Z reguły wynosi ona ok. 250 zł – właśnie tyle ofiarują rodzice.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?


Ceremonia chrztu dziecka jest bez wątpienia bardzo ważna. To dlatego do wyboru rodziców trzeba podejść z rozwagą. Rodzicem może zostać wyłącznie osoba wierząca, która przyjęła sakrament bierzmowania. Może pozostawać w stanie wolnym lub w związku sakramentalnym.

Przeszkodą może być to, iż kandydat na rodzica chrzestnego dziecka nie żyje w związku sakramentalnym bądź nie przyjął sakramentu bierzmowania. Ksiądz może odmówić wydania zaświadczenia, jeśli zachodzą odpowiednie podejrzenia. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń z duchownym.

Rola rodziców chrzestnych

Rodzice pełnią niezwykle istotną funkcję podczas całej uroczystości. To właśnie oni odpowiadają za wybór oraz szatki dla dziecka, a także świecy. Warto na wstępie ustalić obowiązki rodziców oraz aspekty, w których mogą oni pomóc. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych nieporozumień.

Ubranko dla maluszka

Wybierając ubranko dla maluszka, trzeba pamiętać o tym, by dziecku było przede wszystkim wygodnie. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów. Strój powinien być odświętny i uroczysty. Obecnie dość łatwo kupić ubranko, które będzie wygodne, a zarazem dopasowane do okoliczności.

Dla dziewczynek warto wybrać tiulowe sukienki w duecie z elegancką opaską czy bolerkiem. Dla chłopców odpowiedni będzie wygodny garnitur wykonany z miękkich i przewiewnych materiałów. Tego rodzaju stylizacje są komfortowe a zarazem uroczyste.

buciki na chrzest

Jakie kolory ubranek?

Rodzice decydują się założyć dziecku strój w jasnych kolorach. Oczywiście można wybrać także bardziej wyraziste barwy w formie akcentów, np. muszkę czy ozdobną opaskę. Trzeba jednak pamiętać, że w kościołach bywa chłodno, dlatego ubranko powinno mieć długi rękaw.

Z kolei rodzice dzieci powinni ubrać się skromnie, a jednocześnie elegancko. Dla panów odpowiedni będzie garnitur, z kolei dla pań sukienka. Unikamy jaskrawych kolorów, sportowej odzieży, dekoltów i krótkich spódniczek.

Przyjęcie po uroczystości

Jeśli planujemy zorganizować przyjęcie dla rodziców i dzieci po całej ceremonii chrztu, warto na wstępie określić, czy odbędzie się ono w domu, czy np. w restauracji. Ważny jest także fakt, kogo chcemy zaprosić – czy będzie to jedynie najbliższa rodzina, czy może także znajomi.

Możemy zdecydować się na uroczystość w domu – o ile mamy do tego warunki oraz odpowiednią ilość czasu na zorganizowanie uroczystości – lub w restauracji. Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Dom czy restauracja?

Jeżeli planujemy świętowanie we własnych czterech kątach, raczej nie zaprosimy zbyt wielu osób. Z kolei dla dzieci jest to plus, gdyż znajdują się w znanym sobie środowisku.

W przypadku, gdy zależy nam na wygodzie, nie mamy zbyt dużo czasu na organizowanie całego przyjęcia, warto postawić na uroczystość w restauracji.

Uroczysty poczęstunek z pewnością będzie wystarczający, jeśli chodzi o chrzciny dzieci. Wiąże się to jednak z większym kosztem, więc koniecznie trzeba oszacować budżet.

Jak wybrać prezent dla dzieci?

Do wyboru jest kilka sprawdzonych podarunków dla dzieci. Jednym z nich jest biżuteria. Może to być złoty medalik, bransoletka czy kolczyki dla dziewczynki. Warto dodatkowo wykonać grawer na pamiątkę.

medalik na Chrzest Święty

Gdy chcemy podarować oryginalny prezent, dobrym wyborem może być posrebrzana tuba z wygrawerowanym napisem oraz ciekawymi ozdobami. To piękny prezent dla dzieci.

Prezent na Chrzest Święty to pamiątka na całe życie, w którą z pewnością warto zainwestować. Pomysłów jest sporo, w zależności od tego jaki mamy zamysł, możemy wybrać propozycje tańsze lub droższe. Jedną z możliwości jest sprezentowanie albumu na zdjęcia w którym rodzice zamieszczą fotografie pochodzące właśnie z tego wydarzenia. Maluch kiedy dorośnie będzie mógł powrócić do tej wyjątkowej chwili i zobaczyć jak wyglądał jego Chrzest Święty.

Wyrafinowanym podarunkiem może być grzechotka z cyrkoniami. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dziewczynek.

Odpowiednie przygotowanie dzieci

To właśnie dziecko tego dnia jest najważniejsze. Chrzciny będzie miało raz w życiu, dlatego koniecznie zadbajmy o jego komfort. Przed całą ceremonią dziecko powinno być wyspane, nakarmione oraz przewinięte. Do kościoła zabierzmy ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, których może potrzebować dziecko – pieluszkę jednorazową, body na zmianę, chusteczki nawilżające oraz uspokajającą zabawkę.

Każdy rodzic dba o swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Ceremonia może być wyzwaniem, jednak załatwienie wszelkich formalności nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jeśli zadbamy o nie odpowiednio wcześnie, unikniemy stresu, a nasze dziecko będzie miało wymarzoną ceremonię. Warto sprawić, by dzieci miały z tej wyjątkowej uroczystości piękne pamiątki – nie tylko w postaci unikatowych prezentów, ale także zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here