wypadanie włosów po ciąży

Podczas ciąży Twoje włosy były bujne i zaskakująco mocne, a teraz nadmiernie wypadają? Czym jest spowodowane wypadanie włosów po porodzie? Jak sobie z nim poradzić? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wpłynąć na poprawę kondycji włosów po ciąży.

Dlaczego po ciąży włosy wypadają?

Wypadanie włosów po porodzie jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów, które mają związek z kształtowaniem się nowego życia pod jej sercem. Ciąża to temat szeroko omawiany na swiatmamy.pl, polecamy tam zajrzeć, jeśli chcesz się do niej dobrze przygotować.

Podczas ciąży poziom estrogenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za rozszerzanie się macicy, znacznie wzrasta, co wpływa również na porost włosów, ich gęstość i wytrzymałość. Po porodzie ilość tych hormonów w ciele kobiety drastycznie spada, co jest jedną z przyczyn wypadania włosów po ciąży. Dodatkowo w trakcie karmienia piersią kobiecy organizm produkuje znacznie więcej prolaktyny, odpowiadającej za laktację, która nie wpływa korzystnie na kondycję włosów.

Wypadanie włosów po ciąży jest związane z naturalnym cyklem ich życia, składającym się z 3 faz — fazy wzrostu (anagenowej), fazy odpoczynku (katagenowej) oraz fazy wypadania włosów (telogenowej). W czasie ciąży włosy cały czas znajdują się w fazie wzrostu, dlatego wyglądają tak pięknie. Natomiast po porodzie ich cykl życia wraca do normy, co powoduje nadmierne wypadanie włosów.

Jaką dietę stosować na wypadanie włosów po ciąży?

Zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy po ciąży? Odpowiednio zbilansowana dieta może znacząco wpłynąć na kondycję i porost włosów, a także ograniczyć ich wypadanie. Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, jedząc produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze, krzem, żelazo, magnez i wapń. Znajdziesz je między innymi w warzywach strączkowych, owocach, jajach, rybach, pieczywie pełnoziarnistym i kaszy.

Czy warto zażywać witaminy na wypadanie włosów po ciąży?

Zastanawiasz się, jak zaradzić wypadaniu włosów po ciąży? Jakie witaminy na włosy powstrzymają ich wypadanie i pobudzą cebulki do produkcji nowych? Pozytywny wpływ na włosy mają przede wszystkim witaminy A, C i E, a także te z grupy B. Postaraj się dostarczać je organizmowi w jak największej ilości w spożywanych posiłkach. Możesz też rozważyć włączenie do diety suplementów bogatych w witaminy i minerały. Jednak przed ich zastosowaniem, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie suplementy diety są odpowiednie dla kobiet karmiących piersią.

Jak pielęgnować włosy po ciąży, aby nie wypadały?

Dobrym sposobem na pobudzenie cebulek włosów jest stosowanie masażu, który poprawi krążenie krwi w skórze głowy. Możesz wykonywać go opuszkami palców lub używać specjalnego masażera. Podczas mycia włosów, wykonuj delikatne ruchy, aby ograniczyć ich plątanie. Pamiętaj o stosowaniu odżywek wzmacniających, ułatwiających rozczesywanie kosmyków. Nie płucz włosów bardzo gorącą wodą, ani też nie susz ich gorącym powietrzem suszarki.

Jeśli chcesz powstrzymać wypadanie włosów po ciąży, pamiętaj przede wszystkim o dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zadbaj również o prawidłową pielęgnację swoich włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here