Rower to pierwszy poważny pojazd małego człowieka, którym może przemieszczać się on z miejsca na miejsce. I chociaż początki bywają różne, to zdecydowana większość dzieci wcześniej bądź później opanowuje jazdę na rowerze. Jednak warunkiem skutecznej i bezpiecznej nauki jazdy jest wybór odpowiedniego roweru dla dziecka – dostosowanego do jego wieku oraz wzrostu. Jak wybrać pierwszy rower dla malucha? Oto kilka rad.

Rozmiar roweru

Kupując pierwszy rower dla dziecka trzeba pamiętać o tym, aby charakteryzował się on odpowiednimi gabarytami. W tym przypadku nie można kupować roweru niedopasowanego do wzrostu. Rower zbyt mały spowoduje, iż dziecko nie będzie mogło utrzymać równowagi i będzie się przewracało (co w konsekwencji zniechęci je do podejmowania kolejnych prób), natomiast rower zbyt duży może wzbudzać w maluchu strach (gdyż będzie miał on trudności z dotykaniem stopami podłoża). Zatem warunkiem zachęcenia dziecka do nauki jazdy jest zakup odpowiedniego roweru.

Rodzaj roweru

Większość sklepów z zabawkami i akcesoriami dla dzieci ma do zaoferowania wiele modeli rowerów dla najmłodszych. Wśród najbardziej popularnych można wymienić:

– rower trójkołowy, który jest przeznaczony już dla dzieci od pierwszego roku życia (większość modeli posiada pas bezpieczeństwa, barierkę chroniącą malucha przed wypadnięciem oraz rączkę do kierowania dla opiekuna),
– rower biegowy, który może być używany już przez dwulatków (model napędzany za pomocą własnych nóg),
– rower tradycyjny (dwukołowy lub wspierany kołami bocznymi).

Nauka jazdy na rowerku biegowym pomaga utrzymywać równowagę, co ma przełożenie na szybszą naukę jazdy na rowerze tradycyjnym.

O czym należy pamiętać kupując pierwszy rower dla dziecka

Decydując się na zakup pierwszego roweru dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii – wielkość kół (na tym etapie wystarczą te w rozmiarze 12 cali), hamulec (na początek lepszy będzie ten na pedałach) oraz obecność ogranicznika skrętu kierownicy (dzięki czemu rower będzie stabilniejszy i łatwiejszy do prowadzenia). Dodatkowo nie wolno zapominać o kasku, który zapewni dziecku bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here