Jak zdrowie rodziców wpływa na zdrowie malucha?

Troska o zdrowie dziecka powinna pojawić się już na etapie planowania potomstwa. Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna najpierw upewnić się, czy jej organizm jest na to gotowy. W skład badań, które warto zrobić przed zajściem w ciążę, wchodzi m.in. przegląd stomatologiczny, oznaczanie przeciwciał będących miernikiem odporności na choroby zakaźne, na które było się szczepionym, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy czy pomiar masy ciała. Dokładny plan działania ustala się indywidualnie ze swoim lekarzem ginekologiem. U osób przyjmujących leki na stałe, czasami konieczna jest modyfikacja schematu leczenia, gdyż pewne substancje mają niekorzystny wpływ na rozwój ciąży. Zdarza się, że trzeba przerwać ich przyjmowanie na długo przed planowaną koncepcją, gdyż są usuwane z organizmu przez kilka miesięcy po zaprzestaniu terapii.

Próchnica w prezencie od rodziców

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na rozwój próchnicy wpływ ma dieta bogata w cukry proste oraz nieprawidłowa higiena. Jednak nie każdy wie, że za powstanie zmian próchniczym odpowiedzialna jest bakteria Streptococcus mutans. Dziecko ,,dostaje” ją od swoich opiekunów poprzez jedzenie jedną łyżeczką lub bezpośredni kontakt (np. całowanie). Wynika z tego, że zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata, powinni być pod opieką stomatologa.

Dobre nawyki od małego

Rodzice w największym stopniu odpowiadają za wypracowanie u dziecka nawyków prozdrowotnych. Maluchy uczą się przez naśladowanie swoich opiekunów, powielają wzorce zaobserwowane w domu. Jedną z podstawowych kwestii, jaką mama i tata powinni przekazać potomkowi w kontekście zdrowia, jest świadomość konieczności dbania o higienę jamy ustnej. Już od pierwszych dni życia, przynajmniej raz dziennie po wieczornym posiłku, należy przemywać buzię dziecka. Można to robić za pomocą jałowego gazika (zawsze nowego) oraz wody przegotowanej lub naparu z rumianku. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, należy wkroczyć ze szczoteczką i pastą. Zęby dziecka trzeba szczotkować 2 razy dziennie za pomocą średnio twardej szczoteczki i pasty z fluorem. Dolegliwości związane z ząbkowaniem można łagodzić za pomocą preparatów takich jak Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie. Szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc. Aplikator wyposażony w sylikonowe wypustki masuje dziąsła, zmniejszając dyskomfort i objawy związane z ząbkowaniem. Wspomniany produkt nie zawiera w swoim składzie substancji miejscowo znieczulających, cukru ani alkoholu. Można stosować go tak często, jak to konieczne.

Zdrowie i chorobę traktujemy poważnie

Wiele osób obawia się badań profilaktycznych, tłumacząc się strachem przed niekorzystną diagnozą. Aby ustrzec swoje dziecko przed błędnym myśleniem, należy wytłumaczyć mu, że nawet zdrowe osoby powinny się badać, gdyż wiele chorób na wczesnym etapie nie daje objawów, a im wcześniej rozpozna się konkretny problem, tym łatwiej go rozwiązać. Dzieci powinny też wiedzieć, że nie należy bagatelizować objawów chorobowych. Dobrze jest przekazać pociechom, że jeżeli to możliwe, trzeba zwalczać dolegliwości możliwie bezpiecznymi sposobami, a w razie konieczności konsultować je z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here