Torbiele - co trzeba o nich wiedzieć?

Torbiele mogą występować w wielu narządach, a także tkankach podskórnych. Czasem zatem można je od razu zauważyć innym razem potrzeba do tego badań obrazowych. Torbiele często nie dają żadnych objawów, chyba że uciskają sąsiednie struktury. To zamknięte jamy wypełnione płynem, gazem lub stałym materiałem.

Jak powstaje torbiel?

Cysty powstają na skutek infekcji, zaburzenia przepływu płynu międzytkankowego, urazów, przewlekłych stanów zapalnych, czy też predyspozycji genetycznych. Bywa, że powiązane są z chorobą nowotworową. Torbiele występują w różnych miejscach, jednak najczęściej w piersi, na jajnikach, tarczycy, pod kolanem, w stawach i ścięgnach, w tkance podskórnej, w pobliżu wejścia do pochwy oraz na nerkach.

Jak powstaje torbiel na jajniku?

Torbiele jajników to jedne z częściej występujących u kobiet. Przyczyną ich powstania jest najczęściej zahamowanie pęknięcia pęcherzyka Graffa. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pęcherzyk nie zawiera komórki jajowej lub gdy obumarła. Jajeczkowanie nie następuje, a pęcherzyk rośnie i wypełnia się płynem. Po jakimś czasie przekształca się w torbiel.

Jakie torbiele mogą występować na jajnikach?

W przypadku torbieli na jajnikach mamy do czynienia z łagodnymi zmianami, kiedy mają one gładkie, cienkie ściany bez wewnętrznych struktur. Może się jednak zdarzyć, że torbiele będą czynnościowe lub endometrialne. W drugim przypadku wypełnione są zbrązowiałą gęstą krwią. Złożone torbiele posiadają wewnętrzne ściany i przegrody. Niektóre z nich mogą być złośliwe i wskazywać na raka jajnika. Ginekolog wykonuje USG dopochwowe, ale konieczne jest również zbadanie markera raka jajnika. Jednym z rodzajów torbieli, które mogą wystąpić na jajnikach to również torbiele skórzaste, które powstają w okresie życia płodowego i rosną przez całe życie. Są jednak niezłośliwe. Torbiele endometrialne i skórzaste usuwa się metodą laparoskopową. W przypadku torbieli złożonych lekarze preferują przeprowadzenie operacji.

Jak pozbyć się torbieli?

Skutecznym sposobem pozbycia się torbieli jest zabieg chirurgiczny. Takie jest postępowanie w przypadku dużych torbieli i dających dolegliwości bólowe. Wiele osób jednak panicznie boi się operacji Czy jest zatem sposób jak pozbyć się torbieli w mniej inwazyjny sposób. Niektórych torbieli można również pozbyć się poprzez nakłucie. Takie metody leczenia torbieli są także skuteczne. Czasem torbiel jest ukryta i konieczny jest obraz radiologiczny do usunięcia jej tą metodą. Odciągnięty z cysty płyn może być również przebadany na obecność zmian nowotworowych. Metody leczenia torbieli pozwalają na całkowite wyleczenie.

W przypadku znalezienia jakiejkolwiek zmiany bądź dolegliwości bólowych warto udać się do lekarza, który skieruje na dodatkową diagnostykę. Kobiety nie powinny zapominać o regularnych wizytach u ginekologa, gdyż pęknięcie dużej torbieli może spowodować krwawienie wewnętrzne, bądź skręcenia torbieli, którego następstwem jest zaciśnięcie naczyń krwionośnych i zatrzymanie dopływu krwi do jajnika. Obydwa przypadki wymagają natychmiastowej operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here