Jak dochodzi do zapalenia opon mózgowych? Poradnik medyczny

0
1891

Wysoce groźna choroba pozostawiająca po sobie wyraźny ślad, a nawet w nierzadkich przypadkach kończąca się zgonem. Często atakująca jako powikłanie po niewyleczonych zatokach obocznych nosa, czy podrażnieniu ucha środkowego. Schorzenie o podłożu zakaźnym, wymagające natychmiastowej reakcji i niezbędne do leczenia w warunkach szpitalnych. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to poważna dolegliwość, której pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

Na czym polega?


Jak wskazuje już samo nazewnictwo, zapalenie opon mózgowych koncentruje się na zajęciu opon, w tym zwłaszcza miękkiej i podpajęczynówkowej. Nierzadko atakowane są też przestrzenie podpajęczynówkowe, a nawet bezpośrednio mózg. W praktyce, u chorego pacjenta do płynu mózgowo-rdzeniowego przenikają szkodliwe drobnoustroje, zaś dochodzi do tego za pośrednictwem krwi. Niekiedy podłożem rozwoju choroby okazuje się stan zapalny zatok, czy też ucha środkowego. Specjaliści odnotowują aktualnie szereg odmian zapalenia opon mózgowych, w tym wirusowe, grzybicze, ropne i nieropne oraz bakteryjne.

Jak rozpoznać?


Podstawowe objawy zapalenia opon mózgowych to silne bóle mięśniowo-stawowe, wymioty, nudności, wysoka gorączka sięgająca niekiedy nawet do 40 stopni Celsjusza, dreszcze, sztywność karku, uporczywa migrena, zaburzenia świadomości, w tym chwilowa utrata pamięci, przytomności, apatia, ospałość, otępienie, drgawki. Po przebyciu bądź niedoleczeniu tej choroby mogą wystąpić groźne dla zdrowia, a niekiedy i życia, skutki uboczne w postaci padaczki, ropnia mózgu, słabego słuchu bądź głuchoty, zaburzeń mowy, niedowładu czy porażenia kończyn.

Jak leczyć?


To, jak należy zadziałać na schorzenie uzależnione jest przede wszystkim od typu zapalenia opon mózgowych, z którymi walczy pacjent. Przy bakteryjnej odmianie stosowana jest terapia antybiotykowa, a jeśli problem dotyka noworodki wykorzystuje się aminoglikozyd oraz ampicylinę. U dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia, a także u ludzi dorosłych, skuteczna jest cefalosporyna III generacji. Oczywiście niezbędne jest hospitalizowanie pacjentów, a kiedy powodem zakażenia okazują się meningokoki, w celach profilaktycznych, zaleca się antybiotyki także bliskiemu otoczeniu pacjenta. Przy wirusowym zapaleniu opon mózgowych wymagane jest zastosowanie środków przeciwbólowych, głównie w celu zmniejszenia gorączki. Sam proces leczenia natomiast zajmuje niekiedy i parę tygodni systematycznego podawania medykamentów. W przypadku gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych trzeba zażywać leki przeciwprątkowe, z kolei gdy schorzenie wynika z podłoża grzybiczego, pomocna będzie amfoterycyna B oraz flukonazol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here