Dzieci uwielbiają zabawki… wszystkie. Ich chęć posiadania tej czy innej zabawki zależy od danej chwili, nastroju, witryny w sklepie. Chyba żadne dziecko nie potrafi szybko odpowiedzieć, co woli, zabawki drewniane czy plastikowe”? Woli wybrać tą, która akurat wpadła mu w oko. A w oko częściej jednak wpadają te plastikowe, krzykliwe i bardziej kolorowe. Tylko czy to źle? Takie pytanie często jawi się w głowach rodziców, bo przecież dawno już ustalono, że to te drewniane są lepsze, bardziej edukacyjne i pożyteczniejsze…

Rozwój wyobraźni

Wiadomym jest, że im mniej szczegółów posiada zabawka, tym daje więcej miejsca dziecięcej fantazji. Zabawki drewniane są mniej oczywiste, prostsze, pozbawione wielu szczegółów. To właśnie daje dzieciom swobodę w rozwijaniu swojej wyobraźni, a dzięki niej zwykłe proste auto czy postać może stać się dożo ciekawsza nawet od tej plastikowej. W plastikowych zabawkach ktoś już wykonał pracę, wymyślił szczegóły i stworzył wszystko do końca bez udziału dzieci. Mimo to dzieci są zafascynowane tym dziełem, szczególnie na początku, gdy widzą te kolorowe cudeńka, a zwłaszcza swoich ulubionych bohaterów. To wywołuje u maluchów potrzebę posiadania, a wręcz kolekcjonowania (zgodnie z planem marketingowym producenta).

A zatem, jeśli chcemy poruszyć w dziecku wyobraźnię i kreatywność, to nie będziemy mieli już kłopotu z odpowiedzią na pytanie: zabawki drewniane czy plastikowe? Te drewniane otwierają się na dzieci, dają podpowiedzi, ale wymagają znalezienia ciągu dalszego, improwizacji i samodzielności w podejmowaniu decyzji, – czym będą w danym momencie. Najlepszym tego przykładem są oczywiście proste drewniane klocki. Nawet bawiąc się nimi codziennie, trudno będzie powtórzyć schematy z dnia poprzedniego. I właśnie ta niepowtarzalność jest ich ogromną zaletą. Ogromny wybór drewnianych klocków znajdziecie w Internecie. Szeroką ofertę ma na przykład sklep Bobomio.pl, gdzie kupicie takie marki jak Janod, Plan Toys czy Kids Koncept.   

Plastikowe nie znaczy „złe”

Mimo naszych przekonań, musimy jednak uszanować wybór dzieci. A dzieci kochają plastik! Kupują go wzrokiem, ustawiają, kolekcjonują i chcą więcej. Plastikowe zabawki mają więcej funkcji i na początek niemal zawsze przegonią drewnianą prostotę. Nie bójmy się zatem kupować dzieciom także plastikowych przedmiotów. Przy klockach nie ma większego znaczenia, z czego będą zrobione. Ten rodzaj zabawki zawsze pobudza wyobraźnię, a w przypadku plastikowych klocków także małą motorykę, ponieważ mają więcej szczegółów i zwykle wymagają podstawowych umiejętności chwytania.

Jeśli plastikowa zabawka wykonana została z dobrej jakości materiałów, jest bezpieczna, nie grozi skaleczeniem, nie ma obawy, że oderwie się od niej część, która może zaszkodzić maluchowi, to nie powinniśmy się jej obawiać. Trzeba uszanować decyzję dziecka i budować jego poczucie własnej wartości, poprzez możliwość dokonywania własnych wyborów, nawet, jeśli nie zawsze są zgodne z naszymi. Jeśli zatem dziecko pozostaje przy wyborze plastiku, pomóżmy mu wybrać bezpieczny produkt. Na stronie wspomnianego wcześniej sklepu bobomio znajdują się wyłącznie bezpieczne produkty i nie brakuje tam także plastikowych zabawek.

Lepsze zabawki drewniane czy plastikowe?

Jak widać, na to pytanie nie łatwo jest znaleźć gotową odpowiedź. Każde z nich mają swoje wady i zalety. I choć nieco więcej zalet jest po stronie tych drewnianych, to za plastikowymi stoją zafascynowane dzieci. Słuchajmy naszych małych pociech, szanujmy ich wybory i jednocześnie starajmy się tłumaczyć im zasadność naszych. Być może uda Wam się znaleźć złoty środek, dzięki któremu w pokoju dzieci zapanuje równowaga pomiędzy drewnem i plastikiem.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here