Oczekiwanie na narodziny dziecka to szczególny czas dla każdej kobiety. Jednak ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem są zazwyczaj bardzo pracowite, gdyż wymagają skompletowania odpowiedniej wyprawki dla noworodka – i to zarówno na czas pobytu w szpitalu, jak i na kilka pierwszych tygodni życia. Wiele przyszłych mam boryka się z dylematem, co należy zakupić, aby wyprawka dla noworodka była praktyczna i przede wszystkim kompletna. Jak skomponować torbę do szpitala i ekwipunek noworodka na pierwszy etap życia? Oto kilka praktycznych rad.
Wyprawka do szpitala
Rzeczy niezbędne na czas pobytu w szpitalu należy przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby potem uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i stresu. W tym przypadku niezbędne jest przygotowanie dwóch toreb – dla mamy i malucha. Szpitalna wyprawka dla noworodka powinna być uzależniona od wymagań szpitala, gdyż każda placówka ma swoje wewnętrzne regulacje. Jednak bez względu na konkretne wymagania szpitala warto przygotować standardową wyprawkę, w której znajdzie się zestaw ubranek (najlepiej po kilka sztuk), pieluchy (zarówno jednorazowe, jak i tetrowe), nawilżane chusteczki, puder lub talk oraz krem przeciw odparzeniom. Dodatkowo warto także pamiętać o przygotowaniu ubranek na zewnątrz, które powinny być dostosowane do aktualnej pory roku. Natomiast wyprawka dla przyszłej mamy powinna zawierać koszule nocne (co najmniej dwie), szlafrok, biustonosz do karmienia, klapki pod prysznic, artykuły higieniczne i kosmetyczne, ręczniki, podpaski (o dużej chłonności) i majtki poporodowe. Oprócz rzeczy obowiązkowych warto także zapakować laktator, maść na brodawki oraz wkładki laktacyjne.
Wyprawka noworodka na pierwsze tygodnie życia
Ostatnie tygodnie przed porodem to właściwy moment na kompletowanie wyprawki dla noworodka, która będzie niezbędna podczas pierwszych tygodni życia malucha. Dlatego jeszcze przed rozwiązaniem należy zadbać o zakup łóżeczka i jego wyposażenia, wózka, fotelika samochodowego, wanienki do kąpieli, leżaczka lub bujaczka i wszelkich akcesoriów przydatnych do opieki nad maluchem. Dodatkowo należy zakupić ubranka (przede wszystkim praktyczne), pieluchy, kosmetyki i środki pielęgnacyjne (puder, płyn do kąpieli, oliwka, krem na odparzenia, chusteczki czyszczące) oraz wyposażenie niemowlęcej apteczki (termometr, gaziki, sól fizjologiczna, spirytus do przemywania pępka, małe nożyczki, gruszka, maść majerankowa i herbatka na wzdęcia). W pierwszym etapie życia noworodka nie warto kupować zbyt dużo rzeczy (zwłaszcza ubranek), gdyż większość z nich może być zupełnie nieprzydatnych.