Więcej niż smak! Sprawdź, co kryją kaszki dla dzieci!

Kaszki dla niemowląt to duża grupa produktów żywnościowych dla niemowląt i małych dzieci. Dzielą się na wiele kategorii w zależności od swojego składu i wieku maluszków, dla których są przeznaczone. Dostępne są zarówno kaszki glutenowe, jak i bezglutenowe, mleczne, bezmleczne, owocowe. Co w sobie kryją? Dlaczego warto je wprowadzić do jadłospisu dziecka?

Najpierw mleko, później kaszki dla dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karminie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia oraz kontynuację karmienia naturalnego do ukończenia 2 roku życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Oznacza to, że to właśnie kobiece mleko jest głównym i pierwszym pokarmem, jaki powinnaś podawać swojemu dziecku. Dlaczego to takie ważne? Naturalny pokarm zawiera oligosacharydy mleka kobiecego (HMO), lekkostrawne białka, dobroczynne bakterie, a także witaminy i składniki mineralne, które ważne są dla prawidłowego rozwoju maluszka. Co więcej – skład kobiecego mleka zmienia się wraz z potrzebami dziecka, spełnia także jego zapotrzebowanie na wodę… To najlepiej zbilansowany pokarm dla noworodków oraz niemowląt. Eksperci zachęcają, aby nie przerywać go zbyt wcześnie bez uzasadnionych powodów. Na kaszki dla dzieci przyjdzie czas.

Schemat żywienia niemowląt opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca, na jakich etapach życia należy rozszerzać dietę maluszka. Wskazuje się, aby uzupełnianie jadłospisu dziecka rozpocząć nie wcześniej niż w momencie, gdy ukończy ono 4 miesiąc życia. Obserwując dziecko, widzisz u niego objawy świadczące o gotowości do rozszerzania diety? W takim razie przychodzi czas, kiedy możesz – poza naturalnym pokarmem lub odpowiednio dobranym mlekiem modyfikowanym – włączyć do codziennego menu swojego maluszka nowe produkty o konsystencji gładkiego purée, np. gotowane, miksowane warzywa oraz owoce, a także, zwykle nieco później, pierwsze kleiki i kaszki dla dzieci.

Smak zbóż w diecie maluszka

Bezglutenowe kleiki na bazie ryżu lub kukurydzy, a potem także pierwsze bezglutenowe kaszki, to dobry pomysł na początek rozszerzania niemowlęcej diety. Dlaczego powinny zagościć w menu twojego dziecka? Rozwijający się maluszek potrzebuje coraz więcej energii. Zwiększa się także jego zapotrzebowanie na witaminy i inne ważne dla zrównoważonego rozwoju składniki odżywcze. Zboża, na bazie których są przygotowywane kaszki dla dzieci, kryją w sobie prawdziwe bogactwo! Zawarte w nich węglowodany złożone (np. skrobia) stanowią źródło energii dla dziecka. W składzie ziarna zbóż znajdziemy również żelazo, które pełni kluczową rolę w rozwoju funkcji poznawczych maluszka i inne składniki mineralne, a także białko roślinne i witaminy.

Zanim jednak rozpoczniesz rozszerzanie diety dziecka o zbożowe smaki, pamiętaj, że delikatny brzuszek maluszka nie jest jeszcze przystosowany do przyjęcia kasz, jakie znamy z „dorosłego” stołu. Właśnie dlatego eksperci, badając skład zbóż i potrzeby żywieniowe najmłodszych, stworzyli gamę produktów przeznaczonych dla niemowląt – np. kaszki Nestlé, których włączenie do diety twojego maluszka może pomóc ci w łagodny sposób zapoznać go z pierwszym innym niż mleko produktem spożywczym. Kiedy maluszek pozna i polubi już pierwsze produkty bezglutenowe, do jego jadłospisu wprowadzane są także zboża glutenowe. To, co jest istotne, to uważna obserwacja niemowlęcych reakcji na każdy produkt, jaki pojawia się w diecie dziecka po raz pierwszy.

Rozszerzanie diety o pierwsze kaszki dla dzieci

Kiedy twoje dziecko rozpoczyna 5 miesiąc życia i wykazuje gotowość do rozszerzania diety (m.in. trzyma stabilnie główkę, siedzi z podparciem), możesz zacząć zastanawiać się, czy rozpocząć już rozszerzanie diety. Warto moment ten skonsultować z lekarzem. Wprowadzanie pierwszych pokarmów stałych wiąże się z poznawaniem innych, nowych smaków. Na tym etapie jednak, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, maluszek rozdrabnia półpłynny pokarm językiem, a dopiero później rozwija umiejętność żucia czy gryzienia. Konsystencja kaszek oraz kleików może czynić je więc ważnym elementem codziennego menu niemowlęcia. Czym kierować się przy wyborze takich produktów?

Chcąc włączyć pierwszą kaszkę bądź kleik do codziennego jadłospisu maluszka, zwróć uwagę na informacje mieszczące się na opakowaniu. Na sklepowych półkach znajdziesz produkty dla maluszków w różnych grupach wiekowych. Poszczególne kaszki dla dzieci różnią się od siebie również składem lub smakiem. Wielu rodziców rozpoczyna rozszerzanie diety od naturalnych wersji kaszki lub kleiku, a dopiero później wprowadza te o smaku owoców. Szczególna uwaga poświęcona temu, co zawarto na etykiecie daje ci więc pewność, że dokładasz wszelkich starań, aby wybierać tylko te produkty, które zostały przeznaczone dla niemowląt i zawierają w swym składzie wszystko, co jest niezbędne dla ich zrównoważonego rozwoju.

Kleiki i kaszki to jedne z pierwszych produktów, jakich smak może poznać twoje maleństwo. Ich rola, jako pierwszych zbożowych produktów w diecie, jest bardzo ważna. Warto więc – zgodnie ze schematem żywienia niemowląt – włączyć je do codziennego menu niemowlęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here