decyzje

Podejmowanie decyzji, a zwłaszcza tych słusznych bywa bardzo trudne. Bardzo często stajemy przed dylematem, w którą stronę iść. Zastanawiamy się, która opcja będzie najbardziej trafna. Przecież nigdy jej nie mamy stu procentowej pewności, że nawet prawidłowo podjęta decyzja przyniesie nam zamierzony efekt. Istnieją jednak na to rozwiązania. Pomoc w podejmowaniu decyzji możemy znaleźć u założyciela Zakonu Jezuitów. Sprawdź, czego możesz się nauczyć od mistyka z XVI wieku.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-podjac-decyzje/

Jak podjąć decyzję? – rozum i uczucia 

Święty Ignacy Początkowo był żołnierzem. Po odniesieniu rany i przymusowej kuracji, zwrócił się ku duchowej stronie rozważania. Te rozważania doprowadziły go do między innymi założenia słynnego Zakonu Jezuitów. Zakonnik postanowił więc, sprawdzić podobnym aktualny wciąż system podejmowania trafnych decyzji. Być może będzie on drogowskazem dla naszych przyszłych decyzji.

Metoda podejmowania decyzji – metoda Świętego Ignacego

Święty Ignacy, radzi, żeby polegać na rozumie oraz odczuciach. Podczas podejmowania jakiejś decyzji należy rozważyć strony za i przeciw. A później Przyjrzyj się dodatkowo uczuciom które nam towarzyszą podczas wykonywania tego procesu. Emocje prowadzą nas do najgłębszych pragnień, do których jesteśmy skłonni. Profesor Annmarie Cano podkreślała: ,, Święty Ignacy używa języka wiary, ale wierzę, że każdy może zastosować jego metodę, aby podejmować bardziej świadome decyzję”.

3 ćwiczenia jak podejmować decyzje

Bywa tak, że nie mamy jasności, na co się zdecydować. Możemy wykonać w tym przypadku 3 Ćwiczenia, które doradza nam Święty Ignacy.

• Wyobraź sobie, że przyjaciel przychodzi do ciebie w tym samym problemie. Opisuje swoje opcję, i wady, zalety towarzyszące im przemyślenia i odczucia. Co w takim wypadku byś mu doradził?

• Jesteś umierający – patrzysz wsteczna swoje życie. Zakładając, że podjąłeś decyzję, jak postrzegasz ją z tej perspektywy?

• Wyobraź sobie rozmowę z Bogiem lub ze zmarłym, którego kochałeś i któremu mówisz o swoich opcjach? Czy byliby zadowoleni, rozczulenie lub neutralni z powodu podjęcia twojej decyzji?

Takie refleksje pomogą nam zbadać problem z innej perspektywy i przejść przez cały proces decyzyjny. Święty Ignacy radził, aby uważnie wypatrywać dowody na to, że podjęliśmy dobrą decyzję. Jeżeli chodzi o przełożenie tego na współczesny język, chodzi o to aby szukać informacji zwrotnych dotyczących efektów podjęcia naszej decyzji.

Zobacz też: http://kidini.pl/trudne-rozmowy-biznesowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here