Nauka czytania może przysporzyć dużych problemów. Okazuje się, że opanowanie płynnego czytania jest jedną z trudniejszych czynności, przed jakimi stoi dziecko. Należy jednak pamiętać, że jest to długotrwały proces wymagający systematyczności i konsekwencji. Bardzo ważne jest by poświęcić na to jak najwięcej czasu, ponieważ umiejętność czytania ze zrozumieniem w sposób bezpośredni przekłada się na dalsze sukcesy dziecka w szkole.

Problemy ze zrozumieniem tekstu

Zazwyczaj nauka czytania polega na przyswojeniu sobie przez dziecko wszystkich liter, a następnie budowaniu z nich sylab, wyrazów oraz zdań. Niestety okazuje się, że nie jest to najszczęśliwsza forma nauki, ponieważ utrudnia ona dziecku zrozumienie czytanego tekstu. Nauka liter zazwyczaj nie sprawia dziecku większych problemów. Problemy natomiast pojawiają się, gdy trzeba z liter zbudować wyraz. Przez to, że maluchy analizują każdą kolejną literkę, czytanie przebiega z trudnością i powoli. Niestety dużą trudność sprawia dziecku zrozumienie czytanego tekstu.

Aktualnie najpopularniejsze w Polsce są dwie metody nauki czytania: globalna oraz sylabowa. Zarówno jedna jak i druga mają swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Ja od kilku lat stosuję metodę sylabową i jestem z niej bardzo zadowolona. Daje ona możliwość nauki przez zabawę.

Czy warto korzystać z podręczników i czytanek sylabowych?

W czasie pracy z dzieckiem warto wykorzystać przystosowane do jego wieku podręczniki. W księgarniach można nabyć specjalne czytanki sylabowe. Godna polecenia jest na przykład seria „Kocham czytać” opracowana przez panią Jagodę Cieszyńską. Duża zaletą tych książeczek jest to, że posiadają wiele dobrze opracowanych ilustracji, których zadaniem jest ułatwienie dziecku zapamiętania graficznego obrazu głoski. Jednak uważam, że z książek warto skorzystać dopiero, gdy dziecko opanuje podstawy.

Od czego rozpocząć naukę czytania?

W pierwszej kolejności należy rozpocząć oswajanie malucha z samogłoskami ustnymi (i, o, a, u, e oraz ó, y). Nie może być to być proste powtarzanie. Dziecko najlepiej przyswaja wiedzę jeśli nauka ma formę zabawy. Opanowanie samogłosek nie powinno sprawić dziecku większej trudności.

Następnie należy przejść do czytania sylab. Nauka powinna polegać na łączeniu w czasie zabaw spółgłoski z samogłoską. W pierwszej kolejności należy się skoncentrować na takich sylabach jak ME, MA, MO, MI, MU czy MY w raz upływem czasu powinno się wprowadzać kolejne połączenia między innymi: LE, LA, LO, LI, LU itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here