Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne to coraz popularniejsza metoda walki ze stresem oraz jego objawami. Zobacz, co możesz zrobić, by nie dać się stresorom.

Jak działają techniki relaksacyjne? Które z nich wybrać, aby pozbyć się stresu? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Można podjąć wiele różnych działań i z pewnością warto je wypróbować, by obronną ręką wychodzić ze stresujących sytuacji.

Techniki relaksacyjne na stres

Częste i intensywne występowanie stresu skutkuje szeregiem dolegliwości, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Słaby nastrój, ogólne rozdrażnienie i brak chęci na cokolwiek to tylko niektóre z przykładów. Warto więc nie dać się stresowi i jak najszybciej sobie z nim poradzić. Coraz więcej ekspertów poleca w tym celu różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego bez trudu znajdziesz metodę relaksacji, która odpowie na wszystkie twoje potrzeby. Choć są różnorodne i pochodzą z różnych regionów świata, każda z nich ma ten sam cel – odprężyć, ukoić i pomóc odnaleźć harmonię ciała i duszy.

Co ciekawe, wiele technik relaksacyjnych czerpie z pewnych uniwersalnych wzorców i stosuje skuteczne i sprawdzone sposoby na rozluźnienie. Chodzi tu chociażby o poprawne oddychanie. W życiu codziennym nie zwracamy na to większej uwagi – oddychanie przychodzi samoczynnie, a dopóki nie dojdzie do dużego wysiłku fizycznego, zwykle nie staramy się nawet zapanować nad swoim oddechem. Okazuje się jednak, że sposób oddychania silnie oddziałuje na cały organizm i może wpływać na wiele zachodzących w nim procesów. Od tysięcy lat ludzie wiedzieli, że kojący wpływ ma oddychanie przeponowe – choć wtedy oczywiście nazwa ta jeszcze nie funkcjonowała. Jak wykonywać ćwiczenia oddechowe, aby odprężyć się i nauczyć oddychać przeponą?

Usiądź lub połóż się i połóż jedną dłoń w okolicy mostka, a drugą na klatce piersiowej. Wykonaj wdech nosem w takim sposób, aby uniosła się tylko dłoń na mostku, a następnie wolniej wypuść powietrze ustami, by ta sama dłoń opadła. Nie napinaj wtedy mięśni brzucha – prawda, że proste?

Warto również dodać, że często w technikach relaksacyjnych korzysta się z muzykoterapii, która sama w sobie też jest metodą relaksacji. Słuchanie spokojnej i kojącej muzyki działa wprost zbawiennie na cały układ nerwowy, wspomaga więc walkę ze stresem. Możesz słuchać swoich ulubionych utworów albo odgłosów przyrody, np. szumu fal czy śpiewu ptaków.

Jakie techniki relaksacyjne na stres wybrać?

Jak już wspomniano, do twojego wyboru jest wiele technik relaksacyjnych, z których można korzystać przy nadmiernym stresie. Bardzo dużą popularnością cieszy się joga, którą można uprawiać zarówno samodzielnie w domu, jak i na zorganizowanych zajęciach. Oprócz tego godny polecenia jest np. trening autogenny Schultza czy metoda Jacobsona, wizualizacje i pozytywne afirmacje. Warto też wykonywać ćwiczenia oddechowe tuż przed zaśnięciem i zawsze wtedy, gdy czujemy, że kumuluje się w nas napięcie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here