Dziecko osiągające wiek szkolny (6 lub 7 lat) powinno cechować się szeregiem umiejętności, które umożliwią mu rozpoczęcie nauki. W zakres owych umiejętności wchodzi przede wszystkim sprawność ruchowa i motoryczna oraz dojrzałość emocjonalna i dydaktyczna. W przeciwnym razie panujące w szkole zasady oraz związane z nią obowiązki mogą wywołać u młodego człowieka stres i niepokój. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Pomoże w tym aktywność fizyczna i sportowe zabawy.

Nie ulega wątpliwości, iż kilkulatek posiada silną potrzebę ruchu. Dlatego ten okres jest najlepszy do wszczepiania maluchowi odpowiednich nawyków, które zaprocentują w przyszłości. A ponieważ w przypadku przedszkolaków najlepszą formą nauki jest zabawa, to warto rozpocząć przygotowanie dziecka do szkoły od ciekawych i atrakcyjnych zabaw ruchowych. Pomysłów na połączenie ogólnego rozwoju z aktywnością fizyczną jest bardzo wiele, a wspólny czas można spędzać na następujących zabawach:
– rzut do celu, który rozwija koordynację wzrokowo – ruchową oraz wymaga od dziecka skupienia uwagi oraz umiejętnego rozłożenia siły na rzut,
– „gdzie to schowałem?”, czyli zabawa polegająca na naprowadzaniu za pomocą wskazówek na ukrytą rzecz (zabawa uczy koncentracji na poleceniach, wspiera koordynację słuchowo – ruchową oraz rozwija orientację przestrzenną),
– „piłka parzy”,czyli zabawa polegająca na szybkim pozbywaniu się piłki po usłyszeniu komendy głosowej (gra rozwija słuchanie, koncentrację oraz sprawność ruchową).
Większość z nabytych podczas tych zabaw umiejętności pozwoli dziecku na lepsze wkroczenie w świat nauki.

Równie wartościowym sposobem na przygotowanie dziecka do szkoły jest zachęcenie go do uprawiania sportu. W tym przypadku warto wybrać jedną dyscyplinę sportową – na przykład piłkę nożną, pływanie, jazdę konną bądź sztuki walki – i skupić się na jej systematycznym trenowaniu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby wybrany sport był dostosowany do wieku dziecka i jego preferencji, gdyż tylko zapał, zaangażowanie i radość z uprawiania aktywności fizycznej przyniosą pożądane skutki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here