Urządzając swoje nowe lokum lub odświeżając dotychczasowe, przy dobieraniu jego wyposażenia możemy kierować się wieloma względami. Po pierwsze: zwykle ogranicza nas budżet. Na pewno kieruje nami też aspekt funkcjonalności danego wnętrza. Inaczej urządzimy pokój mający być salonem, a inaczej sypialnię czy gabinet. Wreszcie, po uwzględnieniu tych najważniejszych punktów, dochodzimy do kwestii estetycznej. Z całą pewnością chcemy mieszkać we wnętrzach, które pasują do naszego gustu, podobają nam się. Urządzanie mieszkania ściśle wedle określonego stylu nie jest rzecz jasna przymusem ani wymogiem, warto jednak poznać kilka wiodących stylów, choćby po to, aby mieć skąd czerpać inspiracje. Znajomość najpopularniejszych stylów aranżacji mieszkań pozwoli też zorientować się, jakie dodatki do siebie pasują i z jakiego stylu zostały zaczerpnięte elementy wystroju, które widzieliśmy na przykład u znajomych. Być może chcielibyśmy wprowadzić także u siebie wszechobecną skandynawską biel albo jakiś ciekawy mebel vintage.
Styl skandynawski
Styl ten od kilku lat cieszy się szczególną popularnością w Polsce. Zapewne odpowiada za to po części obecność wiodącego producenta mebli skandynawskich na rynku polskim. Ale o częstym wyborze tego stylu decyduje raczej nie tylko łatwa dostępność mebli i dodatków. Dla sznytu skandynawskiego charakterystyczne są jasne barwy i prostota. A zatem: białe gładkie ściany, geometryczne elementy wystroju. Kolejnym wyróżnikiem tego stylu jest przywiązanie do natury, które może przejawiać się we wzorach tapet, jak i w wyborze mebli z prawdziwego drewna. Poza drewnem, często pojawiającym się materiałem jest chromowana stal. Niezwykle ważne jest oświetlenie – najlepiej naturalne światło, wpadające do wnętrz przez
Styl vintage
Vintage to styl sięgający po meble i dodatki z różnych minionych epok. Słowo vintage stanowi określenie na rzeczy stare, staromodne, ale ponadczasowo piękne. Meble vintage to zatem przedmioty, których wzornictwo pochodzi z lat dawno już minionych, ale ma w sobie coś, co sprawia, że obecnie wraca do łask. Za vintage uważa się właściwie wszystko, co pochodzi sprzed ostatniego ćwierćwiecza. A zatem styl ten sięga nie tylko po meble vintage, takie jak: krzesła, komody, fotele, kanapy, ale też przedmioty codziennego użytku, takie jak lampy czy zastawy stołowe. Wprowadzanie stylu retro do mieszkania nie wymaga aby każdy element jego wyposażenia pochodził z dawnej epoki. Dodatki i sprzęty vintage świetnie wkomponowują się we wnętrza urządzone nowocześnie. Nie muszą też być oryginalnymi okazami, złowionymi na targach staroci lub w sklepach z antykami. Wystarczy, że będą na takie stylizowane.
Styl shabby chic
Styl inspirowany wiejskimi domami z Francji i Anglii. Dosłowne tłumaczenie jego nazwy to „sfatygowany szyk”. Przejawia się on w starannie dobranych sprzętach i dodatkach, które noszą ślady starzenia i zużycia. Dominują pastelowe kolory i romantyczne dodatki. To świetny styl dla wielbicieli prac „do it yourself”, ponieważ tego typu wytwory będą do niego wyjątkowo pasować. Dom urządzony w stylu shabby chic, to dom ciepły i przytulny, ale niepozbawiony indywidualnego charakteru.
Powyżej wymienione style to tylko kilka, najpopularniejszych ostatnio, trendów. Warto zainteresować się tematyką stylów aranżacji, gdyż urządzone w oparciu o nie mieszkanie, zyskuje na estetycznej spójności.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Patyna: https://patyna.pl/