Zakup pierwszych butów dla dziecka to nie lada wyzwanie. Złe dobranie obuwia może skutkować uszkodzeniami stopy, które odbije się negatywnymi konsekwencjami na cały rozwój fizyczny dziecka. I chociaż większość ekspertów podkreśla, iż buty dla dziecka powinny być zakupione dopiero wtedy, gdy zacznie ono chodzić, to jednak większość rodziców rozpoczyna poszukiwania odpowiedniego obuwia z dużym wyprzedzeniem. I tu pojawia się pytanie – jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Rozmiar buta

Najważniejszą kwestią podczas zakupu pierwszych butów dla dziecka jest wybranie odpowiedniego rozmiaru, gdyż nietrafienie z tym parametrem może skutkować płaczem, niestabilnością w chodzeniu oraz różnymi urazami. Roczny maluch nie poinformuje rodzica, że but jest niewygodny i dlatego tak istotne jest właściwe zmierzenie jego stopy. Najprostszym domowym sposobem jest przyłożenie sznureczka, oznaczenie długości stopy i zmierzenie jej centymetrem. Natomiast dobre sklepy obuwnicze posiadają specjalne urządzenia, które w sposób automatyczny mierzą długość dziecięcej stopy.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

Ilość dostępnych na rynku modeli, wzorów i kształtów obuwia dla dzieci jest tak duży, iż żaden rodzic nie powinien mieć problemu z jego zakupem. Jednak wybierając pierwsze buty dla dziecka należy pamiętać o tym, iż nie liczy się jedynie estetyka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Zatem kupując obuwie dla malucha należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– podeszwa (musi być miękka i antypoślizgowa, a jej zagięcie powinno następować w pierwszej 1/3 części),
– budowa (szersza w palcach i węższa w pięcie),
– wzmocnione przody (chroniące przed urazami palców),
– sprężysty zapiętek,
– lekkość (stopa dziecka nie może się męczyć),
– odpowiednia grubość podeszwy (uwzględniająca porę roku).

Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż dobre buty dla dziecka powinny zawierać odpowiednie wkładki (chroniące przed potem i drobnoustrojami).

Sam zakup obuwia powinien odbywać się z dzieckiem, które musi przymierzyć oba buty i przejść się w nich po sklepie. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy wybrane buty są odpowiednie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here