Kupno pierwszych butów dla naszego malucha wiąże się często z dużymi emocjami rodziców. Wybór pierwszej pary obuwia nie jest jednak taki łatwy, dlatego warto zasięgnąć najważniejszych informacji, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru.

Mierzymy dziecku stopę

Najlepiej w tym celu udać się do sklepu z obuwiem dziecięcym, tam znajdziemy specjalne miarki czy skanery, które dokładnie zmierzą stópkę dziecka i określą jaki rozmiar bucików będzie dla niego odpowiedni.

Jeśli jednak w danym sklepie nie znajdują się takie pomoce musimy poradzić sobie sami. W tym celu najlepiej przyłożyć do stópki patyczek i zaznaczyć na nim jej długość, a następnie dociąć. Z takim sprzętem udajemy się do sklepu i wsadzamy go do buta by sprawdzić czy pasuje.

Bardzo ważne jest, by rozmiar został właściwie dopasowany, małe dziecko nie poinformuje nas o zbyt ciasnych bądź luźnych bucikach. Może to odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu i chodzeniu, a w przypadku zbyt dużych butów może je po prostu zgubić.

Pierwsza, najważniejsza para

Oto cechy, które powinny posiadać pierwsze buty naszego dziecka:

  • Muszą koniecznie dobrze trzymać stópkę, umożliwiając jednocześnie jej swobodne ruchy i nie mogą zbytnio usztywniać pięty.
  • Najlepiej zdecydować się na buty wiązane, ponieważ lepiej stabilizują stopę, buty na rzepy są co prawda łatwiejsze w zakładaniu, choć mają sztywną cholewkę, co niekoniecznie sprzyja stopie dziecka.
  • Podeszwa musi być giętka od przodu, natomiast od śródstopia może być twarda i dłuższa o około centymetr od stópki dziecka.
  • Buty powinny posiadać zaokrąglony nosek, dzięki któremu dziecko może bezproblemowo poruszać paluszkami.
  • W środku powinna znajdować się skóra lub inny naturalny materiał, który pozwala skórze oddychać i chroni tym samym przed poceniem. Dzięki temu nie rozwijają się również żadne drobnoustroje i bakterie w bucie
  • Buciki nie mogą być zbyt ciężkie, aby maluch mógł poruszać się w nich bezproblemowo. Weźmy więc do ręki kilka par bucików i stwierdźmy które z nich będą najlżejsze.
  • Jeśli pierwsze buciki okażą się zimowymi koniecznie zadbajmy by posiadały warstwę zapobiegającą przemakaniu, jednocześnie dającą oddychać skórze, jak na przykład goretex czy sympatex. Dodatkowo musza być ciepłe, posiadać grubszą podeszwę.
  • Dobrym pomysłem jest zakup bucików z odblaskami, dzięki czemu maluch widoczny jest po zmroku.

Gdy dziecko wyrasta z bucików…

Za każdym razem, gdy dziecko zakładane ma buciki, musimy dobrze je zapiąć –  tylko w taki sposób chodzenie w nich będzie dla dziecka komfortowe i bezpieczne. Jeśli buciki są odpowiednie maluch chętnie w nich biega, skacze, kuca. W przypadku, gdy dziecko dziwnie stawia stopy lub niechętnie w nich chodzi może to oznaczać, ze buty są zbyt ciasne.

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko i łatwo przeoczyć moment, w którym ulubione buciki są już zbyt małe. Jeśli maluch będzie niechętny do ich ubierania, płacze i marudzi może to oznaczać, że chodzenie w nich sprawia mu ból i dyskomfort.

Możemy także zwrócić uwagę na rajstopki oraz skarpetki – jeśli pojawiają się w nich przetarcia lub dziury w miejscu dużego palca u stóp może to oznaczać zbyt ciasne obuwie. Nie wyrządzajmy też dziecku krzywdy zakładając, że „jeszcze kilka dni wytrzyma” – te kilka dni może zaważyć na jego zdrowiu i prawidłowym chodzeniu. Niezwłocznie kupmy nową, większą parę butów, by dziecko czuło się w nich dobrze.

Chodzenie po domu – w butach czy bez?

Nieprawdą jest, że dziecko w domu musi również poruszać się w butach, by prawidłowo nauczyć się chodzić. Stopa potrzebuje wiele swobody, by prawidłowo się rozwijać, dlatego w pomieszczeniach puszczajmy dzieci boso. W ten sposób maluch ćwiczy mięśnie stopy, czucie podłoża, a także reakcje równoważne stopy oraz całego ciała.

Warto ubrać jedynie skarpetki antypoślizgowe, by dziecku łatwiej było się poruszać, a także zapewnić mu tym samym bezpieczeństwo. Nie przywiązujmy też zbyt dużej uwagi do kupna kapci – jeśli faktycznie zachodzi taka potrzeba, na przykład brudna lub zimna podłoga, wtedy załóżmy dziecku kapcie.

Pamiętajmy, że dobrej jakości obuwie dla dziecka, które zadba o jego prawidłowy rozwój nie może kosztować 20 złotych. Często decydujemy się na oszczędność sądząc, że i tak nie ma to wpływu na naszego malucha – jest to błędne stwierdzenie.

Porządne buciki dla dziecka powinny kosztować około 80 złotych, pamiętajmy, by wykonane były z dobrej jakości materiałów i kupione w zaufanym, renomowanym sklepie – tylko w taki sposób zapewnimy maluchowi zdrowe dzieciństwo.

Co więcej, zapewnijmy dziecku odpowiednie buty na każdą porę roku – gdy idzie jesień, a zaraz za nią zima, lepiej zdecydować się na bardziej zabudowane buciki z wyższą cholewką, ze specjalnych nieprzemakalnych materiałów, które jednocześnie zapewniają skórze oddychanie.

Wiosną zdecydujmy się na buciki przejściowe, bardziej odsłonięte, w których maluchowi nie będzie zbyt gorąco i dadzą mu swobodę chodzenia. Latem natomiast najlepiej wybrać sandałki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here