Naturalne szampony bez sls nie zawierają również żadnych szkodliwych składników syntetycznych, takich jak parabeny, silikony czy substancje ropopochodne, dzięki czemu nie wywołują podrażnień i uczuleń. Wiele opartych na naturalnej sile ziół i owoców szamponów ekologicznych. Środki myjące stosowane w szamponach naturalnych
- Cocoa Betaine
- Cocoa Glucoside
- Decyl Glucose
- Decyl Polyglucose
SLS i SLES
SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Amonium Lauryl Sulfate), ALES (Amonioum Laureth Sulfate), czy MLS (Magnesium Lauryl Sulfate). Mimo różnych nazw, wszystkie te działają dokładnie tak samo jak SLS.
LS lub SLES – czyli bardzo silny i tani detergent, czyli anionowy środek powierzchniowo czynny, który odtłuszcza i usuwa brud i zanieczyszczenia. Są też bardzo niebezpieczne dla włosów i skóry. Mają tak silne działanie, że stosuje się je nawet jako środki czyszczące maszyny przemysłowe. Mogą podrażniać, uczulać, wysuszać skórę, powodować świąd, rumień, a nawet atopowe zapalenie skóry.
Naturalne szampony do włosów
- Szampon do włosów Provida- z wyciągiem z jemioły i kopru włoskiego. Szampon ma w składzie również melisę i miód lipowy, które uspokajają podrażnioną skórę głowy.
- Szampon do włosów Sante- Działa delikatnie przeciwłupieżowo i łagodząco na skórę. Zapobiega elektryzowaniu się włosów i wspomaga zmniejszenie łojotoku skóry dzięki olejowi jojoba.
- Syberyjski szampon na łopianowym propolisie-
- odżywia i wzmacnia cebulki
- zapobiega wypadaniu włosów
- wzmacnia odporność włosów na uszkodzenia
- dokładnie oczyszcza
- chroni włosy przed nadmierną utratą wilgoci
- Yves Rocher Volume- doczyszcza na odpowiednim poziomie bez wysuszania włosów na długości, dodaje objętości
Jak zrobić szampon naturalny
- Rumianek- naturalny rozjaśniacz do włosów. Dodatkowo włosy są bardziej błyszczące, delikatne i dłużej pozostają świeże.
- Naturalny domowy szampon na porost włosów z pokrzywy-
500 ml wody destylowanej i 50 g surowych liści z pokrzywy
Suszone liście zalewamy wrzącą wodą i gotujemy 30 minut. Następnie wywar umieszczamy w ciemnym miejscu i pozostawiamy na 24 godziny. Następnie odcedzamy go i przelewamy do butelki.
- Domowy szampon z prowitaminami-
3-4 łyżki mąki żytniej i letnia woda
Mąkę mieszamy z wodą. Nakładamy szampon na mokre włosy, myjemy głowę masując i pozostawiamy na kilka minut, tak aby umożliwić składnikom lepsze odżywienie skóry głowy i włosów. Następnie spłukujemy dobrze ciepłą wodą.
- Maseczka z oliwy z oliwek i żółtka-
2 żółtka i 2 łyżki oliwy z oliwek.
Maskę rozsmaruj na włosach, nałóż czepek i pozostaw na głowie na godzinę. Po tym czasie umyj włosy szamponem i spłucz obficie wodą.