Męczący, suchy kaszel u dziecka. Przyczyny i sposoby leczenia

U dziecka kaszel najczęściej jest suchy. Pojawia się na początku infekcji układu oddechowego i nie ma wydzieliny, przez co jest bardzo uciążliwy. Aby się go pozbyć, warto wypróbować domowe sposoby. Jeśli one nie pomogą, należy podać dziecku sprawdzony syrop na kaszel, a ostatecznie – udać się do lekarza.

Infekcja najczęściej rozpoczyna się od tego, że dziecko zaczyna najpierw kichać, do tego dochodzą wodnisty katar, a następnie męczący i uporczywy kaszel. W związku z tym warto znać sposoby, które szybko usuną duszący i utrudniający funkcjonowanie kaszel. Oprócz leczenia farmakologicznego sprawdzą się m.in. nawilżacz powietrza i inhalacje.

Co na kaszel? – leczenie suchego kaszlu

Jeśli wiemy, że dziecko ma suchy kaszel, warto podać mu odpowiedni syrop na kaszel suchy. Dziecku po 6. roku życia można podać np. syrop Petit Drill – nie zawiera cukru, barwników oraz parabenów, ma truskawkowy smak. Jest dostępny bez recepty. Równie dobrze sprawdzi się znany od lat syrop Tantum Verde, który także można kupić bez recepty, jednak ze względu na miętowy smak może nie przypaść do gustu wszystkim dzieciom. Podczas leczenia ważne znaczenie ma również nawilżanie powietrza w pokoju dziecka. Sprawdzi się np. nawilżacz powietrza (można rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach). Kolejny sprawdzony sposób to inhalacje na kaszel, które można łatwo przygotować, np. z soli fizjologicznej. Oczywiście pomóc mogą również domowe sposoby na suchy kaszel, do których zalicza się m.in. podawanie dziecku ciepłej herbaty z miodem i cytryną bądź syropu z cebuli. Jeśli jednak nie działają, należy udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Czemu dziecko kaszle? – przyczyny suchego kaszlu

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka mogą być następujące:

  •      choroba – są to przeważnie choroby układu oddechowego, ale mogą to być również zaburzenia ze strony innych układów organizmu,
  •      zanieczyszczone powietrze – kaszel może wynikać z podrażnienia dróg oddechowych przez substancje drażniące (np. smog, dym), które znajdują się w powietrzu,
  •      podrażnienie dróg oddechowych – kaszel, który jest związany z podrażnieniem dróg oddechowych, może być także związany z alergią, np. uczuleniem na pyłki albo roztocza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here