Leczenie próchnicy

Kiedyś wielu rodziców żyło w przekonaniu, że zębów mlecznych nie należy leczyć. Na szczęście się to zmieniło i w obecnych czasach jest to konieczność. Próchnicę zębów mlecznych, należy usunąć, a ubytki które powstały w jej wyniku, należy wypełnić.

Jakie są przyczyny próchnicy u dzieci?

Próchnica zębów jest to choroba, która zazwyczaj spotykana jest u dzieci. Zęby mleczne, są tak samo ważne jak zęby stałe, dlatego należy je również leczyć. Próchnica zębów może być spowodowana różnymi czynnikami zewnętrznymi, do najczęstszych należą:

  • płytka bakteryjna, która jest obecna na zębach. Składa się z bakterii, które są kwasotwórcze. Te bakterie właśnie są odpowiedzialne za powstanie próchnicy u dzieci.
  • podatność zębów dziecka na próchnicę. Dotyczy zębów, które są słabej jakości, a tkanka zęba jest słabo uwapniona.
  • składniki spożywcze lub substraty, to one stanowią pożywkę dla bakterii. W wyniku czego dochodzi do produkcji kwasów, które powodują próchnicę.
  • nadmierne spożywanie cukrów prostych, to właśnie one sprzyjają powstawaniu próchnicy.

Przeczytaj też: http://kidini.pl/serum-do-twarzy-jak-nalezy-stosowac/

Czym jest próchnica zębów mlecznych?

Próchnica jest chorobą, która może dotyczyć zębów mlecznych, jak i stałych. Na początku, gdy próchnica dopiero się tworzy, możemy zaobserwować na zębie białą plamę. W kolejnym stadium ta właśnie plamka, zaczyna mieć szorstką powierzchnię, a następnie stopniowo ciemnieje.

Próchnicy w początkowym stadium znajduje się wyłącznie na szkliwie, dlatego jest odwracalna. Wtedy musimy szybko zareagować i udać się do dentysty. Wystarczy zabieg remineralizacji i zaaplikowanie preparatu z fluorem i problem z głowy.

Z kolei, gdy zbagatelizujemy problem, próchnica oprócz szkliwa obejmie również zębinę. Ostatnim rodzajem próchnicy i zarazem najgorszym jest próchnica głęboka, czyli taka która w okolicy nerwu.

Lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie zębów ma drugą nazwę, jest to impregnacja. Jest to jedna z metod leczenia próchnicy zębów. Taki zabieg polega na aplikacji bakteriobójczego środka (lapisu) na zęby mleczne. Lapis dodatkowo również wzmacnia strukturę zębów.

Lapisowanie nie usuwa zmian próchniczych, jedynie zapobiega ich rozwojowi. Taki zabieg jest polecany w sytuacji, gdy nie można wykonać typowego leczenia. Lapisowanie zębów mlecznych ma swoje zalety, jak i wady. Niektórzy, nie lubią tego zabiegu ze względu na to, że lapis skutkuję
zabarwieniem zębów na czarno.

Źródło: https://www.olsh.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here