Wreszcie się udało — nowy, duży samochód stoi już w Twoim garażu, czekając na to, by zabrać na przejażdżkę całą rodzinę. Zanim jednak przetestujecie wspólnie nowy pojazd, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne, zyskujesz ochronę na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Zobacz, czym kierować się przy wyborze polisy.
Które ubezpieczenie jest obowiązkowe?
W naszym kraju obowiązkowe jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli zamierzasz prowadzić pojazd mechaniczny, z pewnością powinieneś je posiadać. Jego zadaniem jest ochrona osób poszkodowanych w kolizjach czy wypadkach komunikacyjnych — ich mienia, zdrowia oraz życia. Z drugiej strony, OC chroni także sprawcę wypadku, przed poniesieniem konsekwencji finansowych związanych z koniecznością wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej.
Ubezpieczenie komunikacyjne OC ma zawsze taki sam zakres, ponieważ jest on regulowany prawnie. Dlatego wystarczy, jeśli przy jego wyborze będziesz kierował się ceną. Możesz też zwrócić uwagę na ewentualne dodatki do tej obowiązkowej polisy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują np. bonusowo podstawowy pakiet Assistance, czy też zniżkę na ubezpieczenie AC.
Autocasco — co daje to ubezpieczenie?
Dobrowolnym ubezpieczeniem jest z kolei AC, czyli tzw. autocasco. Ten rodzaj polisy może mieć bardzo szeroki i zróżnicowany zakres, dlatego dokładnie przemyśl, które aspekty są dla Ciebie ważne.
Podstawą jest ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia samochodu podczas różnych zdarzeń na drodze: kolizji oraz wypadków. Dzięki odszkodowaniu naprawa zniszczeń nie nadweręży domowego budżetu. Wiele osób decyduje się również na ubezpieczenie od kradzieży (całego auta bądź jego elementów) — to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku nowych, dużych czy drogich pojazdów. W zakresie AC mogą znaleźć się też inne sytuacje związane np. z klęskami żywiołowymi bądź niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Czym jest pakiet Assistance?
Awaria samochodu podczas rodzinnej wycieczki to naprawdę duży kłopot. Jeśli wybierzesz dobry pakiet Assistance, będziesz mógł liczyć nie tylko na szybką naprawę usterki lub odholowanie pojazdu, lecz również na wypożyczenie auta zastępczego bądź zapewnienie noclegu Tobie i najbliższym na czas naprawy.
Jeżeli chcecie wyjechać samochodem za granicę, sprawdź koniecznie, czy Twoja wersja pakietu Assistance obejmuje także zdarzenia mające miejsce poza krajem. Jeśli tak, zobacz, czy warunki są wystarczające np. jaki jest limit kilometrów holowania.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?
W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego bierze się pod uwagę przede wszystkim jego zakres, a także np. terytorium obowiązywania. Znaczenie ma również wycena Twojego auta. Zadbaj o to, by była zgodna z jego faktyczną wartością — zaniżona nie pozwoli w razie potrzeby na uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania, a przy zawyżonej zapłacisz niepotrzebnie za wysoką składkę.
Zwróć uwagę na stosowane przez ubezpieczyciela zwyżki i zniżki. Mogą być związane z takimi aspektami jak Twój wiek, długość posiadania prawa jazdy, bezszkodowa jazda itp.