Kosmetyki do opalania

Zaleca się, by kosmetykami do opalania smarować ciało również w pochmurne dni. Brak słońca na niebie nie oznacza, że promienie ultrafioletowe nagle przestaną na nas działać.

Co oznacza SPF

SPF (Sun Protection Factor) to wartość filtru. Im jest wyższa, tym krem do opalania lepiej chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVB. Wartość ta mówi nam, ile czasu możemy spędzić na słońcu bez doznania poparzenia. Dzięki kosmetykom do opalania czas ten się wydłuża.

Czym jest UVA i UVB

Promienie UVA odpowiedzialne są za starzenie się skóry, natomiast promienie UVB wywołują oparzenia słoneczne. Promienie UVA i UVB wpływają na stan i wygląd skóry, powodując procesy związane z jej fotostarzeniem.

Oznaczenia filtrów UVA UVB

SPF — Sun Protection Factor. Jego odpowiednikiem są też symbole: LSF (niemiecki), IP (francuski), FP, SF, BF, lub po prostu UVB. Wszystkie te oznaczenia informują o sile ochrony przed promieniowaniem UVB. Stopień ochrony filtrów kosmetyków do opalania:

 • dla SPF 2 — 25 — 30% promieniowania
 • dla SPF 4 — ok. 50% promieniowania
 • dla SPF 10 — ok. 85% promieniowania
 • dla SPF 15 — wg. różnych źródeł 93 — 96% promieniowania
 • dla SPF 25 — ok. 96% promieniowania
 • dla SPF 30–50 — ok. 98% promieniowania
 • dla SPF 60 — wg. różnych źródeł 98,5 — 99,5% promieniowania

Rodzaje filtrów UV

Kosmetyki do opalaniaZanim wybierzemy odpowiednie kosmetyki do opalania, koniecznie powinniśmy ustalić w pierwszej kolejności to jaki mamy fototyp.

 • Fototyp I cechuje bardzo jasna karnacja, do tego piegi i rude bądź blond włosy. Skóra jest wyjątkowo wrażliwa i wystarczy krótka ekspozycja na słońce, by uległa poparzeniu. Zaleca się stosować preparaty co najmniej o SPF 20.
 • Fototyp II to również jasna karnacja, ale już bez piegów, włosy blond i skłonność do poparzeń od słońca. Skórę należy chronić SPF minimum 15.
 • Fototyp III to ciemniejsza karnacja i brązowe włosy, skóra raczej nie ulega oparzeniom i łatwo się opala. Idealne kosmetyki dla tego rodzaju cery opatrzone są oznaczeniem SPF 12–15.
 • Fototyp IV obejmuje ciemną karnację, ciemnobrązowe włosy i skórę szczególnie odporną na poparzenia słońcem, która „łapie” intensywniejszą opaleniznę. Ciało wymaga osłony SPF 8–10.

Pamiętajmy, że nawet najwyższy filtr nie daje nam całkowitego bezpieczeństwa, więc wylegiwanie się kilka godzin na słońcu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej średnio smarować się co dwie godziny. Gdy w tym czasie zażywamy również kąpieli w morzu lub jeziorze, powinniśmy smarować się jeszcze częściej. Dobry kosmetyk do opalania to gwarancja naszego zdrowia podczas korzystania ze słonecznej pogody. Stosowanie go nie tylko zapobiega poparzeniom słonecznych, ale chroni także przed rozwojem czerniaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here