Producenci zabawek i akcesoriów dla dzieci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych produktów, które mają nie tylko uatrakcyjnić dzieciństwo, ale także wspomóc stymulację prawidłowego rozwoju. Jednym z takich gadżetów jest jeździk, którego głównym zadaniem jest zmotywowanie dziecka do samodzielnego chodzenia. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej rodziców decyduje się na jego zakup. W związku z tym warto przyjrzeć się nieco bliżej temu urządzeniu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie jeździka

Zakup jeździka może w znaczący sposób wpłynąć na motywację dziecka do nauki chodzenia. Jednak zakup tej zabawki powinien być dobrze przeanalizowany, a każdy rodzic przy jego wyborze powinien kierować się następującymi kryteriami:

– wymiar (rozmiar jeździka powinien być ściśle dostosowany do wzrostu dziecka),
– stabilność (zapewniona dzięki odpowiedniemu rozstawieniu kół),
– waga (która nie powinna odbiegać w znaczący sposób od wagi dziecka),
– materiały, z których zabawka jest wykonana (powinny być bezpieczne dla dziecka, o czym muszą informować dołączone atesty i certyfikaty).

Równie ważną kwestią jest ilość dodatkowych elementów i akcesoriów, które zwiększają atrakcyjność zabawki.

Zalety i wady jeździków

Zakup pierwszego samodzielnego pojazdu dla dziecka powinien być dobrze przemyślany, gdyż jeździk posiada zarówno zalety, jak i wady. Do podstawowych plusów zabawki należy:

– zwiększenie motywacji dziecka do samodzielnego chodzenia,
– atrakcyjność i interaktywność zabawki, co wpływa na rozwój dziecka,
– ciekawa alternatywa dla nudnego spaceru w wózku,
– usprawnienie koordynacji ruchowej,
– wspomaganie pracy mięśni nóg.

Natomiast największe mankamenty jeździka to możliwość zniechęcania do chodzenia (zwłaszcza gdy dziecko odkryje uroki odpychania się nóżkami) oraz dosyć częste upadki (przede wszystkim do przodu, co jest skutkiem utraty równowagi). Dodatkową wadą jest fakt, iż modele charakteryzujące się wysoką jakością nie należą do najtańszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here