Jaki kubeczek będzie najlepszy dla niemowlaka?

Chcesz oduczyć dziecko picia z butelki? Rozważasz zakupienie kubeczka, ale nie wiesz, jaki będzie najodpowiedniejszy dla Twojego maluszka? Sprawdź, jakie najczęściej kubki wybierają rodzice!

Odpowiedni kubeczek dla dzieci musi być przede wszystkim wykonany z najwyższej jakości materiału, który będzie bezpieczny dla ich zdrowia. Ponadto powinien posiadać duże, wyprofilowane dwa uchwyty, aby maluch mógł go łatwo utrzymać w rączkach. Odpowiednio dobrany kubeczek do możliwości dziecka z pewnością pomoże mu w nauce samodzielnego picia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki model wybrać zapoznaj się z naszym artykułem – “Jaki kubeczek będzie najlepszy dla niemowlaka?”.

Kiedy kupić dziecku pierwszy kubek?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy kupić dziecku pierwszy kubek? Czy jest już gotowe, aby samodzielnie pić? Niestety nie ma wyznaczonego konkretnego momentu na wprowadzenie kubeczka. Wszystko zależy od rozwoju dziecka. Warto tylko mieć na uwadze fakt, że zbyt długie i częste korzystanie z butelki ze smoczkiem może być przyczyną nieprawidłowego zgryzu oraz powstawania próchnicy. Z tego powodu najlepiej jak najszybciej zacząć odzwyczajać niemowlaka od butelki. Pierwsze lekcje picia z kubeczka można rozpocząć, kiedy dziecku zaczną wyrastać pierwsze zęby. Zazwyczaj jest to ok. 6-9 miesiąc życia. Ważne jest także to, czy Twoja pociecha potrafi w miarę stabilnie trzymać przedmioty w rączkach.

Kubek dla niemowlaka

Kubek dla niemowlaka

Na początku najlepiej kupić tzw. kubeczek niekapek. Jest on szczególnie lubiany przez rodziców, ponieważ podczas picia mamy pewność, że jego zawartość nie zostanie wylana. Sprawdzi się idealnie np. w trakcie podróży samochodem. Są modele, które mają ściąganą pokrywkę z ustnikiem i gdy dziecko opanuje picie, można ją zdjąć i w ten sposób uzyskamy tradycyjny kubeczek. Pierwsze naczynie do picia powinno mieć dwa uchwyty, które ułatwią niemowlakowi utrzymanie go w rękach.

Dobrym pomysłem jest także zakupienie kubka lub bidonu ze słomką. Picie ze słomki sprawia, że Twój maluch ćwiczy wiele mięśni szczęki, a dzięki temu w przyszłości może uniknąć problemów ze zgryzem czy wymową. Przed jego zakupieniem warto pamiętać, że  niektóre niemowlaki mają trudności z piciem przez słomkę, dlatego nauka tej czynności w ich przypadku może się wydłużyć.

Ciekawym rozwiązaniem są także kubki 360. Nie posiadają one ustnika, dlatego maluch zasysa napój, ustawiając usta w taki sposób jakby piło ze zwykłego kubka. Dzieci poniżej pierwszego roku życia mogą mieć pewne trudności z jego użytkowaniem. W tym modelu nie widać wlanego napoju, dlatego niemowlak nie widząc go, może nie chcieć z niego pić.

Pierwszy kubek powinien być dostosowany do wieku i etapu rozwoju dziecka. Prawidłowo dobrany ułatwi niemowlakowi naukę picia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://malaboo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here