Jak zwalczyć kaszel palacza

Nie da się ukryć, że palenie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nałogów. Prowadzi do licznych chorób, z których część jest nieuleczalna i śmiertelna. Kaszel palacza należy do tej grupy dolegliwości, które nie zagrażają życiu, jednak są niezwykle uciążliwe. Często może się on pojawić nawet u tych osób, które właśnie rzuciły palenie. Jak sobie z nim radzić?

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel palacza jest specyficznym schorzeniem, który dotyczy wąskiej grupy osób i może być łagodzony przez odpowiednio dobrane tabletki do ssania. Podczas gdy kaszel wywołany przeziębieniem zaczyna się w gardle i górnych drogach oddechowych, kaszel palacza powstaje już w płucach, dlatego wymaga specjalnych środków.

Rzęski w płucach (małe struktury przypominające włosy, które pomagają utrzymać płuca w czystości) są często uszkodzone lub całkowicie sparaliżowane przez niektóre substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym. Oznacza to, że wszelkie toksyny, które zwykle usuwane są przez rzęski, po prostu osiadają w płucach. Po pewnym czasie może to prowadzić do odkładania się śluzu.

W reakcji na to zaczynamy kaszleć, próbując wydalić toksyny i śluz. Jednak dla palaczy długoterminowych ten mechanizm obronny czasami nie jest wystarczająco silny, a gromadzenie się wirusów i bakterii w płucach może prowadzić m.in. do zapalenia oskrzeli. Utrzymujący się kaszel palacza może być również oznaką rozedmy, która jest stanem zapalnym i bliznowaceniem płuc. Te dolegliwości także mogą powodować wytwarzanie przez organizm dużej ilości wydzieliny. (źródło)

Jak leczyć kaszel palacza?

Najlepszym sposobem na pozbycie się kaszlu palacza jest rzucenie palenia. Jednak osoby, u których rozwinęła się ta dolegliwość zazwyczaj należą do grupy najmniej skłonnych do odejścia od swojego nałogu. W ich przypadku tabletki do ssania, takie jak Cevitt® Gardło, pomogą znacząco zwiększyć komfort życia.

Decydując się na medykamenty, trzeba wybrać takie, które rzeczywiście działają. Kaszel palacza to coś zupełnie innego niż tradycyjny kaszel towarzyszący przeziębieniu. Bardzo dobrze sprawdzą się tu więc tabletki do ssania z kwasem hialuronowym. Oprócz właściwości łagodzących podrażnienia i ułatwiających usuwanie śluzu mają również składnik aktywny, który nawilża gardło i niweluje uczucie drapania i pieczenia.

Kaszel palacza może być objawem zapalenia oskrzeli. W zależności od jego intensywności można go leczyć nadzorowaną medycznie terapią, a następnie niwelować objawy w domu. Pomagają tu duże ilości snu i płynów, a także używanie nawilżacza powietrza. Istnieją również sposoby na złagodzenie dyskomfortu spowodowanego kaszlem, takie jak płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą czy sięganie po tabletki do ssania i gorące płyny z miodem.

Co ciekawe, domowym sposobem zmniejszenia nieprzyjemnego kaszlu jest spanie z podniesioną głową. Ten prosty zabieg sprawia, że śluz z zatok nie osiada w drogach oddechowych, a rzęski mają więcej czasu na zregenerowanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here