Warto, a nawet trzeba zachęcać dziecko do nauki, choć bądźmy szczerzy, często nie jest to ani łatwe, ani tym bardziej przyjemne. Jednak jeszcze trudniejsze jest to w czasie wakacji. Jednak my sądzimy, że można zmotywować swoją pociechę, aby efektywnie spędziła wolny czas. Jeżeli jesteście ciekawi jak to zrobić, koniecznie przeczytajcie nasz tekst pt. „Jak zachęcić dziecko do efektywnego spędzania wakacji- czyli nie tylko o wypoczynku, ale także o nauce zdań kilka”.
Czas na nadrabianie zaległości
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasze dziecko ma zaległości w nauce. Niestety może mieć, szczególnie że koronawirus znacząco wpłynął na edukację i szkolnictwo, a wielu nauczycieli zwyczajnie nie radziło sobie z prowadzeniem zajęć online, a i dzieci niespecjalnie były chętne do uczestniczenia w nich. Ale oczywiście niektórzy uczniowie niestety nie uczyli się przez co ich zaległości są naprawdę duże. A więc wolny czas warto poświęcić na nadrabianie zaległości. Nie oznacza to wcale, że Wasza pociecha ma codziennie się uczyć, jednak przynajmniej przez połowę tygodnia. Jeżeli Wy nie macie czasu, aby pomóc nadrobić zaległości to najlepiej skorzystajcie z pomocy specjalistów, a więc zapiszcie dziecko na korepetycje. Szczególnie jeżeli już w przyszłym roku będzie kończyć szkołę podstawową, a aby dostać się do dobrej szkoły trzeba mieć dobre wyniki i dobry wynik z egzaminu. Na tej właśnie podstawie są przyznawane punkty do liceum.
Efektywny wypoczynek to nie lenistwo
Warto pamiętać, że dziecko dużo się uczy obserwując rodziców. Jeżeli Wy dajecie mu dobry przykład i sami jesteście aktywni, a nie tylko narzekacie, to w dużej mierze jego zachowanie będzie podobne. A więc Wasza pociecha jest poniekąd Waszą kalką. Dlatego też jeżeli zależy Wam, aby uczyło się ono także w wakacje, ale przy tym aby miało zwyczajny pęd do wiedzy, to najlepiej jeżeli przykład pójdzie z góry, zatem i wy nie będziecie spędzać wolnego czasu oglądając telewizję, lecz choćby czytając książki. Musimy tutaj wspomnieć, że warto dużo z dzieckiem rozmawiać, nie tylko o tym, że punkty, aby dostać się do liceum mają duże znaczenie, lecz także o tym że dostanie się do dobrej szkoły ma wpływ na dalszą przyszłość. Nie oznacza to wcale, że trzeba wywoływać presję, lecz raczej tłumaczyć, że określone zachowanie ma konsekwencje w przyszłości, zatem zaniedbywanie nauki bądź pilne przyswajanie wiedzy wpłynie na to, do jakiej szkoły pójdzie, a jak wiadomo im lepsza liceum, tym lepsze studia.
Wakacje nie tylko na plaży
Nie wiadomo dlaczego, ale przyjęło się, że wakacje to czas lenistwa i błogiego wypoczynku. Ale przecież wypoczynek nie oznacza tylko leżenia na plaży i jedzenia lodów. Dlatego też dobrym pomysłem na spędzenie wakacji jest ukulturalnianie się, a więc odwiedzanie muzeów, galerii sztuki czy poznawanie zabytków, historii i kultury. Choć na samym początku może to wywoływać mały sprzeciw u nastolatków, to jednak więcej jak pewne, że gdy dorosną, to Wam za to podziękują, a być może już teraz złapią bakcyla i zaczną interesować się kulturą wyższą, a nie tylko oglądaniem Youtuberów, którzy często swoim zachowaniem nic nie reprezentują.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Każdy wiek ma swoje prawa, jednak nie oznacza to wcale, że każdy nastolatek ma spędzać czas grając w gry komputerowe. Owszem nie oznacza to także, że trzeba mu odbierać wszystkie ulubione rozrywki, ale jednak należy zniwelować czas na nie przeznaczony, szczególnie jeżeli nie wpływają na jego rozwój. Ale trzeba także już od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego stylu życia. Oznacza to także, że i Was obowiązuje ta zasada. Zatem zamiast spędzać czas na kanapie, lepiej biegać, czy pójść na basen. Swoją drogą nawet nastolatkowie lubią aqua parki. Ponadto pamiętajcie, że sposób odżywiania ma duży wpływ na kondycję. Dlatego należy bezwzględnie zrezygnować z fast foodów i postawić na zdrową kuchnię.
Jeżeli dziecko ma zaległości, to bezwzględnie czas wakacji powinno wykorzystać na ich nadrabianie. Tutaj musicie uczyć swoje potomstwo odpowiedzialności, a więc, tego że określone zachowania niosą ze sobą konsekwencje.