Jak wychowywać dziewczynki

Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. To skomplikowany i ciężki proces, podczas którego sami jako dorośli, uczymy się wielu rzeczy. Co jest ważne? Czytaj dalej, a dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wychowywaniu dziewczynki.

Stereotypowe wzorce w wychowywaniu dziewczynek

Bardzo często, jako rodzice, działamy według głęboko zakorzenionego schematu, że dziewczynki wychowuje się inaczej niż chłopców. Są delikatniejsze, wrażliwsze oraz słabsze i często myślimy, że nie podołają niektórym zadaniom czy wyzwaniom. Czas skończyć z tym myśleniem. Dziecko, niezależnie od płci, jest jak pusta kartka, musimy tylko wiedzieć, jak odpowiednio ją zapełnić. I w tym tkwi cały problem z wychowaniem.

Szukając wskazówek o kształtowaniu pociechy, warto postawić na rzetelne informacje, takie jak poradniki o wychowywaniu dziecka na sweetmama.pl. Dzięki nim łatwiej nam będzie odnaleźć się w gąszczu różnych informacji, a usystematyzowanie wiedzy zdecydowanie pomoże w okiełznaniu myślowego chaosu, który często pojawią się kiedy myślimy o wychowywaniu dziecka.

Jak wychowując dziecko, uczyć je pewności siebie?

Pewność siebie jest bardzo ważna, szczególnie w wychowywaniu dziewczynek. Warto więc pielęgnować w nich wiarę we własne możliwości, która na pewno zaprocentuje w przyszłości. Dlatego też odrzućmy standardowe myślenie i zachęcajmy swoje córki do nieoczywistych aktywności i eksplorowania świata na własnych zasadach.

Budując dziecięcą pewność siebie, zwracajmy szczególną uwagę na komunikację ze swoją pociechą. Pozwólmy jej na wyrażanie emocji, także tych negatywnych i uczmy, że to nic złego czuć smutek czy złość, jednak trzeba odpowiednio sobie z tym radzić.

Wygląd a wychowywanie dziecka

Dobrze jest też odejść od stereotypowego myślenia o wychowywaniu dziewczynek, jako o pięknych księżniczkach, które muszą zawsze wyglądać najładniej i najschludniej. Rodzice nie powinni na urodzie skupiać aż takiej uwagi. Lepiej pochwalać nabyte umiejętności niż ładną i niepobrudzoną sukienkę, żeby pokazać córce, że jest równa chłopcom i tak jak oni może w przyszłości zdobywać świat.

Wychowanie dziewczynki a dziecięce zabawy

Często, jako dorośli, dzielimy zabawy na chłopięce i dziewczęce. Jest to ogromny błąd. Pozwólmy dzieciom na wybór takich aktywności, w których czują się dobrze i jakie sprawiają im radość i frajdę. Wychowanie dziecka to nie programowanie konkretnych czynności w zależności od płci. To proces, podczas którego dziecko poznaje świat i samo decyduje, co mu się podoba, a co nie. Nie zawsze będzie to dla rodzica łatwe, jednak często dziewczynka bawiąca się autkami jest szczęśliwsza, niż ta, która ma same lalki.

Pamiętajmy także, że to właśnie my, dorośli dajemy dzieciom przykład, a one chłoną nasze zachowania jak gąbka. Wychowując dziecko, warto sobie to co jakiś czas przypominać, żeby pokazywać, jak reagować w poszczególnych sytuacjach i jak podejście do życia może mieć wpływ na jego jakość.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here