Jak wspierać rozwój dziecka

Pierwsze lata życia dziecka to okres, który kształtuje jego charakter, zainteresowania oraz poczucie własnej wartości. Kluczową rolę na tym etapie powinni odgrywać rodzice, którzy w tym momencie życia są przeważnie dla dzieci najważniejszymi osobami. To od nich zależy, czy dziecko będzie się rozwijało w prawidłowy i kreatywny sposób. W tym artykule znajdziesz porady, jak wspierać rozwój dziecka.

Jak wspierać rozwój dziecka – 5 praktycznych porad dla rodziców

Prawidłowy rozwój dziecka składa się z wielu etapów. Edukacja i rozwój dziecka to tematy szerzej omawiane na Babychic.pl, gdzie znajdziesz wiele wartościowych wskazówek dla świeżo upieczonych rodziców. Mama i tata, chcąc wspierać rozwój malucha, powinni skupić się zarówno na jego umiejętnościach poznawczych, jak i motorycznych czy werbalnych. Oto kilka porad, które mogą w tym pomóc.

1. Okazuj dziecku czułość

Okazywanie dziecku uczuć to nie słabość, wręcz przeciwnie! Kołysanie, przytulanie i całowanie już w pierwszych latach życia dziecka może uświadomić mu, że jest przez nas kochanym. Takie z pozoru drobne i błahe czynności budują u najmłodszych poczucie własnej wartości, a to cecha, która przyda się im również w dorosłym życiu.

2. Ucz dziecko samodzielności

Dzieci już w pierwszym roku życia można nauczyć wielu czynności, które sprawią, że szybko staną się samodzielne. Jedną z nich jest ubieranie się. Warto zachęcić malucha, żeby sam sobie ubierał spodnie czy koszulki. Aby ta czynność nie była dla niego udręką, dobrze ją połączyć z zabawą. Ważne jest to, żeby ubranka dla małych dzieci nie posiadały twardych elementów, np. naszywek. Powinny być elastyczne, by dziecko nie odczuwało dyskomfortu przy ubieraniu i rozbieraniu się.

Kolejną z czynności, które zwiększają samodzielność dziecka, jest korzystanie z nocnika. Jeśli nasze dziecko jest na to gotowe, to można zacząć przyzwyczajanie go do korzystania nocnika już w wieku 18 miesięcy.

3. Zachęcaj dziecko do rysowania

Dobrym pomysłem na rozwój wyobraźni dziecka jest zachęcanie go do twórczych czynności, takich jak rysowanie. Już kilkumiesięczne dziecko jest w stanie utrzymać w ręku kredkę. W wieku około półtora roku nasze pociechy potrafią sprawnie operować nadgarstkiem. Rysowanie pobudzi zarówno rozwój wyobraźni, jak i zdolności manualnych.

4. Dbaj o rozwój ruchowy dziecka

Raczkowanie i machanie nóżkami, a w późniejszym etapie chodzenie i bieganie sprawia, że dziecko rozwija się motorycznie. Ruch fizyczny niesie za sobą również inne korzyści. Wraz ze wzrostem zdolności ruchowych dziecka jego świat się „powiększa”, a dziecko odkrywa nowe przestrzenie, co wspomaga jego rozwój intelektualny. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby nasze pociechy miały zapewnione bezpieczne warunki do biegania.

5. Rozmawiaj z dzieckiem

Dziecko już w pierwszych miesiącach życia buduje sobie zasób słów, którymi będzie operowało w przyszłości, nawet jeśli nie jest jeszcze w stanie ich wypowiedzieć. Warto jest do niego mówić, ponieważ wbrew pozorom już kilkumiesięczne dzieci są w stanie sporo zrozumieć. Kiedy maluch już wypowie swoje pierwsze słowa, to powinniśmy zachęcić je do ich powtarzania, ponieważ pomoże to w rozwoju aparatu mowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here