Po zakończeniu ciąży każda kobieta pragnie się jak najszybciej wrócić do formy i smukłej sylwetki. W trakcie jej trwania przybieramy na wadze średnio od 10 do 15 kilogramów. Często jednak zdarza się, że z różnych powodów tyjemy o wiele więcej, co utrudnia nam powrót do figury sprzed porodu. Czujemy się nieatrakcyjne i zwyczajnie grube, a dodatkowe obowiązki sprawiają, że ciężko jest nam znaleźć czas na aktywność fizyczną i zadbać o siebie w odpowiedni sposób. Dodatkowo ciało świeżo upieczonej mamy bywa także bardzo niepokorne, często stawiając jawny opór wobec różnego rodzaju diet i wymagających ćwiczeń. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów i schudnąć w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia? Podpowiemy wam, co należy zrobić, aby działania na rzecz szczupłej sylwetki po urodzeniu dziecka przyniosły zadowalające rezultaty.

Zadbaj o dietę 

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zdrowa dieta, połączona z aktywnością fizyczną. Absolutnie zapomnij jednak o diecie restrykcyjnej. To ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje organizm matki. W tym czasie nasze ciało potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym poradzi sobie z karmieniem piersią, różnego rodzaju infekcjami czy stresem związanym z nowymi obowiązkami. Należy dostarczyć mu białka, wapnia, żelaza i witamin. Dobrze jest spożywać też dużo warzyw i owoców. Unikaj natomiast ziemniaków, słodyczy i pieczywa. Poza tym posiłki powinno się wzbogacić w nabiał i chude mięso. Jeżeli ich wymyślanie sprawia Ci spory problem, zawsze możesz skorzystać z pomocy dietetyka. 

Ruszaj się! 

Wspomniana wyżej aktywność fizyczna nie oznacza od razu terroru na siłowni. Musimy pamiętać, że w pierwszych tygodniach po porodzie nie jest wskazane wykonywanie wymagających ćwiczeń. Idealnym sposobem na zapewnienie sobie odrobiny ruchu będą spacery. Są bezpieczne i skuteczne, a co istotniejsze, na spacer możesz wybrać się z wózkiem!  

Bardziej wymagający wysiłek możesz jednak zacząć już miesiąc po porodzie. Jeśli jesteś po cesarskim cięciu, poczekaj minimum 6 tygodni. Bezpiecznie będzie poprosić położną, lekarza lub fizjoterapeutę o sprawdzenie stanu mięśni brzucha. W razie braku przeciwwskazań do ćwiczeń, na początek wystarczy gimnastyka. Możesz wykonywać ją w domu, najlepiej dwa razy w tygodniu. Jeżeli brakuje Ci motywacji, lepiej zapisać się do klubu fitness lub na specjalne zajęcia dla mam. Ważne są również ćwiczenia rozciągające. 

Zadbaj o mięśnie Kegla! Nawet jeżeli nie toczysz walki na nadmiarem kilogramów. Takie ćwiczenia możesz wykonywać wszędzie – stojąc w kolejce do kasy, czy gotując obiad. Na przemian napinaj i rozluźniaj mięśnie okolic krocza i pochwy. Wykonuj taką serię kilka razy na dzień, żeby utrzymać prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy. To nie tylko znakomite uzupełnienie ćwiczeń nad brzuchem, ale też świetna metoda, by wzmocnić partie mięśni odpowiedzialne za trzymanie moczu, które po okresie ciąży mogą być rozluźnione. 

Oddech ma znaczenie 

Pomocne przy powrocie do dawnych kształtów jest (i tu pewnie większość pań się zdziwi) aktywne oddychanie! Głównie chodzi o odpowiednią technikę. Należy zaangażować przeponę, czyli mięsień znajdujący się między żebrami, a jamą brzuszną. Oddychanie przeponowe jest gwarancją lepszego dotlenienie organizmu, co z kolei pozytywnie wpływa na tempo zachodzenia procesów metabolicznych. Dobrze dotleniony organizm usprawnia proces spalania tłuszczu i dodaje nam niezbędnej energii. 

Powrót do formy po porodzie wcale nie musi być walką z wiatrakami! Świetne ciało po ciąży, to rzecz jak najbardziej wykonalna. Uwierz w siebie i zacznij działać. Pamiętaj, że wszystko zależy od naszego nastawienia. Twój los jest w Twoich rękach Myśl pozytywnie i wykorzystaj nasze wskazówki, a sukces masz gwarantowany.  

Artykuł powstał przy współpracy z CityFit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here