Jak sobie radzić z niedoborem witaminy D

Jak sobie radzić z niedoborem witaminy D? Objawy niedoboru witaminy D, dawkowanie i zapobieganie skutkom niedoboru.

Zdrowe zęby i mocne kości, to w dużej mierze zasługa witaminy D. To właśnie dzięki niej układ krążenia funkcjonuje bez zarzutu i zmniejsza się ryzyko rozwoju raka. Niedobór witaminy D może być niebezpieczny dla organizmu. Jakie są objawy niedoboru witaminy D i jak można sobie z nim poradzić?

Niedobory witaminy D – co może być ich przyczyną?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D jest najczęściej zaspokajane za pomocą produktów spożywczych, bogatych w ten składnik. Mowa tu przede wszystkim o jajkach, mleku, rybach, wątrobie zwierzęcej, maśle czy oleju roślinnym. Czasem jednak zdarza się, że w organizmie jest deficyt witaminy D. Co może go powodować? Za główne przyczyny uważa się:

  • Niedostateczną ekspozycję na słońce
  • Nieprawidłową syntezę aktywnych metabolitów w wątrobie i nerkach
  • Stosowanie określonych leków, np. przeciwpadaczkowych

Deficyt witaminy D w organizmie może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań i chorób. Warto zatem, po zauważeniu pierwszych objawów, szybko interweniować i uzupełnić braki tej witaminy w organizmie.

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D u niemowląt objawia się nadmiernie płaską główką i wypukłymi guzkami na czole. Brak wystarczającej ilości witaminy D w organizmie malucha opóźnia proces zrastania ciemiączka i może powodować tzw. „żabi” brzuszek, który w pozycji leżącej, charakterystycznie rozlewa się na boki. Jakie są zaś objawy niedoboru witaminy D u dorosłych? Najpopularniejsze to:

  • biegunka,
  • bóle mięśni,
  • choroby przyzębia,
  • brak apetytu,
  • bezsenność,
  • zaburzenia widzenia,
  • pieczenie w ustach i gardle.

Dodatkowo, u osób w każdym wieku, niedobór witaminy D może doprowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Niedobór witaminy D – jak sobie z nim radzić?

Witamina D, nie bez powodu jest nazywana „witaminą słońca”. Wszystko dlatego, że – by organizm mógł  samodzielnie ją wytworzyć, potrzebuje jedynie promieni słonecznych. Gdy dochodzi do ekspozycji skóry na słońce, organizm zaczyna automatycznie wytwarzać witaminę D. Jednak same spacery w słoneczną pogodę  mogą nie wystarczyć, tym bardziej, że – paradoksalnie – nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa dla skóry i zdrowia. Jak zatem w inny sposób radzić sobie z niedoborem witaminy D? Warto włączyć do codziennej diety produkty spożywcze bogate w witaminę D, jak chociażby jajka, mleko, oleje roślinne czy wątrobę. Dodatkowo, witaminę D można również z powodzeniem suplementować, wybierając odpowiednie preparaty, dostępne powszechnie w aptekach (np. http://bioaron.pl).

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here