Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt to częsta przypadłość, która zdarza się kilka razy w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia. Pierwszą reakcją, która mówi nam o tej dolegliwości jest zaczerwieniona skóra wraz z jej licznymi zmianami. Zatem, jak skutecznie zapobiegać i radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Przyczyny odparzeń u niemowląt

Skóra niemowlęcia jest niezwykle podatna na podrażnienia – do 2 roku życia naskórek jest szczególnie narażony na występowanie tego typu objawów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedojrzała bariera skórna oraz niewykształcona warstwa lipidowa. Należy pamiętać o regularnym przewijaniu, ponieważ kontakt pupy niemowlaka z bakteriami w moczu i kale, może skutkować nawarstwianiem się zmian skórnych w okolicy pieluszkowej.  Do przyczyn odparzeń zaliczamy również zbyt rzadkie mycie pupy (szczególnie po każdej zmianie pieluszki), tarcie powierzchni naskórka z materiałem, a także jego przegrzanie w wyniku zbyt wysokich temperatur. Podczas upałów skóra pozostaje wilgotna, co w wyniku staje się idealnym środowiskiem do namnażania się drobnoustrojów i bakterii. Niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą także powodować odparzenia w szczególności, jeśli niemowlę charakteryzuje typ skóry wrażliwej.

Jak walczyć i zapobiegać odparzeniom?

Reaguj niezwłocznie, gdy zauważysz zaczerwieniania w okolicy pieluszkowej. Po każdym jednorazowym przewijaniu przemywaj pupę dziecka przegotowaną, letnią wodą bez środków myjących. Możesz mu zafundować także kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku (pod warunkiem, że niemowlę nie jest na nie uczulone), który działa łagodząco oraz przeciwzapalnie. Jest idealnym ratunkiem dla podrażnionych miejsc. Ponadto podczas wycierania nie trzyj naskórka zbyt mocno. Delikatnie przykładaj ręcznik do danej części ciała, ponieważ szorowanie może zwiększyć zaczerwienienia. Niekiedy zbawienne na podrażnienia będzie już samo pozwolenie skórze oddychać – dlatego, jeśli to możliwe, zostawiaj maluszka bez pieluszki na jakiś czas.

W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia pieluszkę zmieniamy kilkanaście razy dziennie, dlatego warto sięgnąć po produkty, które pozwolą na szybkie i łatwe przeprowadzenie tej czynności. Dobrym produktem, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców jest Liniment Mustela – naturalna emulsja oczyszczająca okolice pieluszkowe. Wystarczy nałożyć jedną porcję preparatu na wacik kosmetyczny i oczyścić nim daną strefę. Formuła produktu oparta na wodzie wapiennej oraz oliwie z oliwek, która działa przeciwzapalnie i ochronie. Skutecznie oczyszcza i pomaga utrzymać prawidłowe pH dziecka. Po oczyszczeniu skóry warto nałożyć krem do przewijania, wówczas rytuał będzie już kompletny, a skóra odpowiednio zadbana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here