Przewijanie niemowlaka wydaje się młodym rodzicom bardzo trudne. Z czasem jednak staje się rutynową czynnością. Jednak zanim tak się stanie, warto nauczyć się, jak prawidłowo powinno przebiegać przewijanie niemowlęcia (zobacz: https://humana-baby.pl/blog/przewijanie-malucha-zrobic-prawidlowo/), by było bezpieczne, szybkie i niestesujące dla dziecka.
Przede wszystkim podłoże
To, gdzie przewijamy dziecko, jest ważne, nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Przede wszystkim musi to być stabilne i pewne podłoże. Świetnym rozwiązaniem jest stół do przewijania, jednak potrzeba na niego sporo miejsca. Dlatego bardzo dobrym wyjściem jest podkładka do przewijania, która zmienia np. łóżeczko w tymczasowy stół. Plusem takiej opcji jest to, że łóżeczko ma idealną wysokość, by rodzicom wygodnie było przewijać bobasa bez konieczności schylania się. Ponadto taką podkładkę można swobodnie transportować i położyć jednakowo na stół, łóżko, czy inne podłoże. Taka mata ma wiele plusów.
Jak przebiega przewijanie?
Po pierwsze trzeba zdjąć dziecku ubranko. Bardzo praktyczne są body, które odpinają się właśnie między nóżkami, wtedy nie musimy w ogóle rozbierać dziecka, wystarczy odpiąć guziczki. Następnie, w zależności od tego, czy dziecko zrobiło kupkę, czy tylko siku należy wytrzeć mu pupę. Pozbywamy się brudnej pieluchy. Dzięki temu, że przewijanie odbywa się na stole lub podkładce do przewijania, nie musimy się obawiać, że pobrudzimy meble. Jeśli dziecko zrobiło tylko siku, to wystarczy wytarcie nawilżaną chusteczką. Natomiast w przypadku kupy najpierw powinno się zebrać jej resztki papierem, a potem przemyć pupę wodą z mydłem. Dzięki temu dziecko będzie czyste i świeże, a także wyeliminujemy wszelkie bakterie.
Czego nie robić przy przewijaniu?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że chusteczki są jednorazowe, i przetarcie ubrudzonych części ciała skutkować powinno wyrzuceniem ich. Jakiekolwiek próby ponownego użycia są absolutnie zakazane. Ponadto nie powinno się podnosić dziecka za nogi do góry. Jest to dość częsty proceder i możemy tym dziecku zrobić krzywdę. Ważne jest prawidłowe zabezpieczenie miejsca, w którym przewijamy dziecko, nie tylko pod względem czystości, ale także tego, czy dziecko jest bezpieczne. Jeśli choć na chwilę spuścimy je z oczu, może się przeturlać i po prostu spaść, jeśli nie jest wystarczająco dobrze zabezpieczone ze wszystkich stron. Dlatego warto mieć przewijak z brzegami, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczne.
Przewijanie z czasem staje się czynnością wykonywaną bez zastanowienia. Dziecko przewijamy od kilku do kilkunastu razy na dobę, dlatego z czasem dochodzi się do wprawy. Bardzo fajną rzeczą, która ułatwia przewijanie i sprawia, że staje się ono wygodniejsze, są pieluchomajtki, które sprawdzają się u większych dzieci. Wystarczy je naciągnąć na pupę niemowlaka, jak majtki i gotowe. Bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z bardzo ruchliwym dzieckiem. Należy także pamiętać bezwzględnie o higienie dziecka czyli o odpowiednim wycieraniu i myciu.
Więcej porad odnośnie opieki nad niemowlakiem znajdziesz tu: https://humana-baby.pl/blog/