Jak pozbyć się wszy

Gnidy we włosach mogą przerazić, pamiętajmy jednak, że na wszawicę narażone są wszystkie osoby, które przemieszczają się w przestrzeni publicznej. Wszawica najczęściej dotyczy dzieci i nieleczona może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak mocny świąd, pieczenie, a nawet zapalenie skóry. Jak skutecznie i szybko pozbyć się wszy?

Czym są wszy?

Wszy to pospolity pasożyt, występujący tylko u ludzi, którego przeżywalność nie zależy od warunków pogodowych czy poziomu higieny żywiciela. Oznacza to, że absolutnie wszyscy mogą znaleźć gnidy we włosach, choć największe ryzyko dotyczy osób, które często przebywają w bardzo zatłoczonych miejscach, takich jak np. komunikacja publiczna.

Wszy lokują się najczęściej na głowie, w ciepłych i ciemnych miejscach – za uszami, na potylicy, niekiedy nawet na brwiach czy rzęsach, dlatego zwalczanie gnid może stanowić wyzwanie. Pasożyty żywią się ludzką krwią – przegryzają skórę i powodują fizyczne uszkodzenia. Na szczęście zwalczanie gnid może być niezwykle szybkie i bezproblemowe.

Gnidy we włosach – jak je rozpoznać?

Gnidy to małe jaja składane przez wszy. Znajdują się one w pobliżu skóry głowy, ponieważ potrzebują ciepła, aby przetrwać. Są mocno przymocowane do włosów i mogą być trudne do usunięcia nawet po wykluciu. Gnida może mieć żółty lub biały kolor i być praktycznie niezauważalna. Kłopot stanowi też fakt, że w początkowym etapie nie są wyczuwalne żadne objawy – dopiero dorosłe wszy gryzą skórę, co powoduje świąd. Dlatego nawet jeśli na nosicielu znajdzie się tylko jedna wesz, to aż do czasu wyklucia się pozostałych osoba zarażona może nie zdawać sobie sprawy z tego, że musi rozpocząć leczenie.

Wylęganie zajmuje 8–9 dni. Aby stać się w pełni dorosłym osobnikiem, wesz potrzebuje kolejnych 9-12 dni. Większość w pełni rozwiniętych wszy żyje przez 30 dni i karmi się krwią żywiciela. Samice są większe od samców i mogą składać min. 6 jajek dziennie, co ułatwia pasożytom rozmnażanie się w zastraszającym tempie.

Kiedy i jak rozpocząć zwalczanie gnid?

Moment, w którym trzeba sięgnąć po skuteczny preparat na wszy i gnidy często związany jest z uciążliwymi symptomami. Oczywiście najlepiej jest, gdy terapię rozpocznie się, zanim wyklują się gnidy, jednak w większości przypadków ich zauważenie jest niemożliwe. Gdy pojawi się nadmierne swędzenie, które jest spowodowane ukąszeniami, uczucie łaskotania, jakby coś poruszało się we włosach, a nawet kłopoty ze snem, które są wywołane przez aktywne wszy, to znak, że wszawica jest rozwinięta w zaawansowanym stopniu.

Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne preparaty, takie jak Parasidose, działają już po kilkunastu minutach od użycia. Wystarczy dokładnie nanieść produkt na skórę głowy, poczekać określoną ilość czasu, a następnie spłukać. Konieczne jest także użycie dołączonego do zestawu grzebyka, ponieważ gnidy we włosach wymagają tego, aby odczepić je w sposób mechaniczny.

Kurację warto przeprowadzić u wszystkich członków rodziny, a po zabiegu wyparzyć wszystkie grzebienie i szczotki, jakie były przez nich używane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here