Dzień dziecka, urodziny i imieniny naszych pociech to czas, w którym pragniemy, by nasze dziecko czuło się wyjątkowo i przeżyło niezapomniane chwile. Organizacja przyjęcia dla dziecka wymaga przemyślenia i odpowiedniego dobrania atrakcji. Sprawdźmy, czym kierować się planując niezapomniane imprezy dla dzieci.

Dostosuj rodzaj zabawy do wieku dziecka

Najważniejszym aspektem, jaki powinien być brany pod uwagę przy planowaniu imprezy dla dzieci jest ich wiek. Bardzo często popełniamy błąd przygotowując zabawę pełną atrakcji przewidzianych dla starszych pociech. Sposób przebiegu imprezy musi uwzględniać wiek dziecka i jego zapotrzebowanie.

Małe dzieci nie potrzebują hucznych imprez pełnych zabaw moderowanych. Dotyczy to maluchów do lat trzech, czasami czterech, w zależności od stopnia rozwoju dziecka. Jest to okres, w którym dziecko nie potrafi jeszcze świadomie bawić się z rówieśnikami, ani wczuć się w zabawy moderowane. Imprezy dla takich dzieci, to głównie forma świętowania dla rodziców. Nie ma zatem potrzeby, urządzać zbyt hucznej zabawy dla najmłodszych.

Nie przesadzaj z ilością atrakcji

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest rozpraszanie skupienia i radości dziecka poprzez organizowanie zbyt dużej ilości bodźców. Umiar ważny jest nie tylko dlatego, żeby nie przyzwyczajać dziecka do zbyt dużych luksusów, jakich nie zapewnimy mu na co dzień, ale również chroni przed wprowadzaniem nadmiernego chaosu.

Nie należy przesadzać z ilością atrakcji, gdyż przyczynia się to do poczucia zagubienia oraz szybkiego nudzenia się trwającą chwilą i wyczekiwania kolejnych emocji. Ilość atrakcji powinna być tak dobrana, by dziecko potrafiło długo delektować się danym elementem i czuć jego pozytywne strony, a nie oczekiwać aż pojawi się coś nowego. A na to właśnie będzie nastawione, gdy co chwila pojawia się kolejna atrakcja.

Nie zapomnij – zestaw podstawowy

Święto naszego dziecka to dzień, w którym powinno ono poczuć się wyjątkowo, inaczej niż na co dzień. Ważne jest, by zapewnić dziecku to, co lubi, a czego nie dostaje każdego dnia.

Zestawem podstawowym, jaki powinien być uwzględniony przy organizacji każdej imprezy dla dzieci, jest obecność bliskich osób, dobre jedzenie i atrakcyjny prezent. Te trzy elementy stanowią trzon udanej zabawy. Dopiero do tej bazy podstawowej, należy dodawać atrakcje dodatkowe, jak np. gry moderowane.

Artykuł powstał we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here