Funkcjonowanie bez urządzeń AGD w dzisiejszych czasach wydaje się być niemożliwe. Posiadanie piekarnika, lodówki lub kuchenki jest czymś naturalnym. Niestety, plamy powstające podczas przygotowywania, podgrzewania, a nawet przetrzymywania jedzenia potrafią dać nam w kość. Wydajemy majątki na profesjonalne środki do czyszczenia sprzętu, a one i tak nie działają w sposób optymalny, przez co tracimy swój czas i pieniądze. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych trików, które mogą nam pomóc w usuwaniu trudnych i trwałych zabrudzeń.

Najważniejsza w czyszczeniu sprzętu AGD jest systematyczność. Usuwając zanieczyszczenia na bieżąco uchronimy się przed trwałymi i głębokimi plamami, a zadbany sprzęt będzie służył nam bardzo długo.

Mikrofala i piekarnik

Zacznijmy od zabrudzeń najłatwiejszych do usunięcia, czyli tych powstałych w mikrofali. Wiele osób do jej czyszczenia używa drucianych szczotek, rysując tym samym powłokę i niszcząc sprzęt. Banalnym, ale niezwykle skutecznym sposobem jest wstawienie na 5/6 minut miseczki z wodą. Powstała para zmiękczy zabrudzenia, które usunąć można przy użyciu wilgotnej ścierki. Karygodnym jest używanie silnej chemii do czyszczenia tego typu urządzeń. Pamiętajmy, że nigdy nie uda nam się w 100% usunąć naniesionego preparatu, który później przedostanie się do jedzenia, a z nim do naszego organizmu.

W podobny sposób możemy wyczyścić piekarnik. Aby usunąć resztki zaschniętego jedzenia wystarczy wstawić naczynie żaroodporne z wodą na najwyższej temperaturze z termobiegiem i wytrzeć zabrudzenia wilgotną szmatką. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto odczekać kilkanaście minut, aby piekarnik przestygł.

Pralka

Nieco trudniejsze wydaje się usunięcie brzydkiego zapachu z prania. Niestety, tak jak wszędzie, w pralce kumulują się bakterię i zabrudzenia. Rezultatem tego jest nieprzyjemny zapach ubrań i bębna pralki. Aby zlikwidować smród, wystarczy wstawić puste pranie z detergentem. Tak samo jak w przypadku choroby – lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego przynajmniej raz w miesiącu warto jest wykonać taki zabieg naszej pralce.

Okap

Ostatnią poruszoną kwestią będzie ta, o której najczęściej zapominamy – kuchenny okap. Jest on najważniejszą częścią naszej kuchni, bowiem to na nim zatrzymują się wszystkie zabrudzenia i to on jest siedliskiem bakterii. Dodatkowo zabrudzone filtry okapu słabiej wyłapują parę, przez co nie spełnia on swojej podstawowej funkcji. Jeśli posiadamy filtry metalowe, śmiało możemy myć je w zmywarce. W przypadku innych faktur należy namoczyć je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia będą naprawdę silne, na pewno poradzi sobie z nimi mieszanina octu i wody w proporcjach 1:1. Filtr okapu powinno zostawić się w takiej mieszaninie na około 30 minut, a następnie wyczyścić mokrą szmatką. Niestety, ocet pozostawia nieprzyjemny zapach. Dobrym remedium na to jest kąpiel w wodzie z dodatkiem naturalnego olejku eterycznego.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here