Fotelik samochodowy jest rzeczą niezbędną, jeśli zamierzamy przewozić dziecko samochodem nawet w niedaleką podróż. Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Foteliki samochodowe to temat wielu złożonych dyskusji. Jedni bowiem uważają, że to rzecz, na którą warto wydać każde pieniądze. W końcu na szali jest bezpieczeństwo dziecka. Inni rodzice kupują fotelik, bo muszą i wybierają pierwszy lepszy model, jaki wpadnie im w ręce. Dobrze, jeśli produkt maxi cosi, ale zdecydowanie odradzamy takie podejście do sprawy.

Do czego służy fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowym wyposażeniem podczas przewożenia dziecka samochodem. Dziecko nie może podróżować na kolanach. Nie może siedzieć na poduszce czy innym podwyższeniu. Przepisy te znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym, czyli popularnym Kodeksie Drogowym. Fotelika samochodowego nie można przede wszystkim kupować na wyrost, ani też nie może być za mały, ponieważ głowa dziecka nie powinna wystawać za fotelik. Nie kupujmy także używanego fotelika, bo nie wiemy, że fotelik nie jest powypadkowy. Poza tym dziecko w foteliku powinno jeździć bez okrycia wierzchniego, a pasy powinny ściśle przylegać. Aby to sprawdzić powinniśmy między pas a dziecko móc wsunąć palec, a nie zwiniętą w pięść dłoń. Pierwszy fotelik (0+, „nosidełko”) przeznaczony jest dla dzieci do 13 kg. Kolejny fotelik to 9-18 kg, następnie dla dziecka o wadze 15-36 kg. Fotelik może być montowany za pomocą pasów samochodowych lub specjalnego systemu ISOFIX.

Odpowiedni dobór fotelika

Musi on być odpowiednio dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Fotelik musi pasować do naszego samochodu. Wszystko bowiem musi być odpowiednio stabilne i dobrze dopasowane. Przed zakupem warto przymierzyć fotelik w samochodzie, czy będzie pasował do auta, a przede wszystkim, czy można go w nim bezpiecznie umiejscowić. Dla jakości produktu ważne są także testy fotelików – crashtesty. Prowadzone są one przez różne jednostki na przykład wykonuje je ADAC, czyli niemiecki automobilklub. Wypróbuj: maxi cosi askot.pl/brands/maxi-cosi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetamorfozy fryzur
Następny artykułIrokez męski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here