Fizjoterapia jest często utożsamiana z rehabilitacją, która jest terminem znacznie szerszym. Rehabilitacja obejmuje ogół działań psychicznych i fizycznych, których celem jest przywrócenie pacjentowi, jeśli jest to możliwie, pełnego zdrowia. Fizjoterapia obejmuje tylko działania fizyczne umożliwiające przywrócenie zdrowia fizycznego. Celem jest przywrócenie i utrzymanie maksymalnej sprawności pacjenta poprzez oddziaływanie na organizm człowieka różnych postaci energii elektrycznej, cieplnej i mechanicznej często wytwarzanej przez różnego rodzaju aparaturę medyczną. Można powiedzieć, że fizjoterapia koncentruje się na fizycznym aspekcie przywracania sprawności organizmu. W zakres fizjoterapii zalicza się też kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą i masaż leczniczy. W praktyce fizjoterapeuci stosują zabiegi w dostarczające bodźców fizycznych takie jak: elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, ultrasonoterapia, balneoterapia, krioterapia i inne.
Kiedy wskazana jest fizjoterapia?
Rehabilitacja, a zatem też fizjoterapia jest nieodłączną częścią składową większości stosowanych procedur medycznych. Każde leczenie powinno zakończyć się jak najszybszym, jeśli to możliwe powrotem, do pełnego zdrowia. Wykształceni fizjoterapeuci poprzez odpowiednią stymulację organizmu znacznie ten proces ułatwiają i przyśpieszają, a często dzięki fizjoterapii jest on w ogóle możliwy. Zabiegi fizjoterapeutyczne poprzez dostarczenie bodźców fizycznych przeciwdziałają negatywnym skutkom wstrzymania aktywności fizycznej podczas rehabilitacji. Do wizyty u fizjoterapeuty często skłania ból będący wynikiem urazów, wypadków lub niezdrowego trybu życia. Ból może być wynikiem urazów spowodowanych aktywnym trybem życia, jak również brakiem ruchu i siedzącym trybem życia powodującym wiele bolesnych schorzeń. Fizjoterapia pomaga pacjentom niepełnosprawnym w łagodzeniu ich dolegliwości bólowych. Odpowiednia fizjoterapia pomaga pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi i chorobami kręgosłupa normalnie funkcjonować. Można powiedzieć, że fizjoterapia jest nieoceniona w leczeniu większości dolegliwości bólowych. Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w sporcie wyczynowym. Pomaga sportowcom szybciej leczyć kontuzje, a odpowiednio dobrana pomaga we wzmocnieniu organizmu. Odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko urazów i powikłań oraz pomaga w osiągnięciu lepszych wyników sportowych. Fizykoterapia jest wykorzystywana na co dzień w większości dziedzin medycyny.
Czym kierować się w wyborze fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta specjalizuje się głównie w przywracaniu sprawności ruchowej po urazach kości, stawów i dysfunkcjach układu nerwowego. Pod wpływem jego działań pacjent ma szanse pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych i znacznie poprawić swój komfort życia, a nawet odzyskać pełną sprawność po przebytych urazach. Dlatego w wyborze fizykoterapeuty należy kierować się kwalifikacjami, doświadczeniem, ukończonymi kursami i szkoleniami personelu medycznego. Wybierać należy renomowane placówki z dobrą opinią wśród pacjentów takie jak na przykład placówki Scanmed S.A. funkcjonujące w wielu miastach Polski: https://scanmed.pl.