Kolory w pokoju dziecka odgrywają bardzo istotną rolę. To w tym pomieszczeniu mały człowiek spędza większą część doby (śpi, bawi się i uczy), a odpowiednio dobrane barwy mają nie tylko zapewnić mu spokojny sen, ale także dodać energii, pobudzić intelekt i działać stymulująco. Jak wybrać odpowiednie barwy? Oto kilka rad.

Znaczenie kolorów

Wybierając kolory w pokoju dziecka warto kierować się psychologią barw, która określa, w jaki sposób dany kolor działa na ludzką psychikę. Według ekspertów barwy charakteryzują się następującymi cechami:

– biały to symbol czystości oraz świeżości i jako taki wprowadza spokój oraz łagodzi emocje,
– niebieski kojarzony jest przede wszystkim z wypoczynkiem, spokojem, harmonią i kojeniem nerwów,
– zielony relaksuje, uspokaja, odpręża oraz działa kojąco na zmysły,
– żółty to nie tylko symbol radości i optymizmu, ale także kolor poprawiający myślenie i koncentrację,
– pomarańczowy działa stymulująco i pobudzająco do wysiłku intelektualnego,
– różowy oznacza delikatność, subtelność i łagodność.
Zatem każda z tych barw może być dobrana w zależności od pożądanego efektu.

Zestawienia kolorów

Jedną z najczęściej wybieranych opcji kolorystycznych jest stosowanie wariantu jednobarwnego, który jest nie tylko bezpieczny (nie ma ryzyka, iż kolory nie będą do siebie pasować), ale także ekonomiczny (wystarczy jedna farba), Jednak czasami warto odejść od tradycyjnych rozwiązań i zdecydować się na nieco ekstrawagancji. W tym przypadku ciekawym pomysłem będzie zestawienie monochromatyczne (czyli zastosowanie jednej barwy w rożnych odcieniach) lub harmoniczne (czyli połączenie dwóch pokrewnych barw). Natomiast niezwykle odważnym rozwiązaniem jest zastosowanie barw kontrastowych, które może przynieść bardzo ciekawe efekty.

Wybierając kolory w pokoju dziecka warto także kierować się wiekiem i płcią. W przypadku młodszych dzieci sprawdzą się odcienie różu, pomarańczy, ecru, żółci oraz fioletu (dla dziewczynki) oraz barwy niebieskie i brązowe (dla chłopca). W przypadku starszych dzieci warto zapytać o to, jaka jest ich ulubiona barwa i dostosować kolor aranżacji do indywidualnych preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here