Ginekolog położnik to specjalista, który sprawuje opiekę lekarską nad kobietą w każdym okresie jej życia, jednak przede wszystkim zajmuje się opieką profilaktyczną. Można udać się do niego bez skierowania. Sprawdźcie czym konkretnie zajmuje się ginekolog położnik.

Kim jest ginekolog położnik?

Położnictwo i ginekologia wchodzą w zakres specjalizacji podstawowej, do której można przystąpić po przejściu wszystkich etapów kształcenia w zawodzie lekarza medycyny. Ukończyć może ją lekarz, który nie posiada innej specjalizacji lub taki, który w starym trybie kształcenia uzyskał specjalizację I stopnia w położnictwie i ginekologii.

Ginekolog położnik to specjalista od typowo kobiecych chorób. Zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń układu rozrodczego, ale również czuwa nad przebiegiem ciąży.

Specjalista ten w swojej pracy skupia się głównie na opiece nad kobietami w okresie prokreacji, a mianowicie udziela przyszłym matkom informacji dotyczących ciąży, np. na temat jej przebiegu, możliwych zagrożeń oraz porodu. Ponadto, sprawuje opiekę lekarską nad kobietami w ciąży – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Gabinet Ginekologiczny w Białymstoku.

Zadania ginekologa położnika

Wśród obowiązków ginekologa położnika wymienić należy:

  • diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego,
  • wykonywanie cytologii, mammografii i USG,
  • profilaktykę w zakresie schorzeń układu płciowego,
  • prowadzenie ciąży i przygotowywanie do niej pacjentek.

W zakres powyższych zadań wchodzi m.in. zapobieganie i leczenie chorób wenerycznych oraz chorób związanych z płodnością, dobieranie właściwej metody antykoncepcji, a podczas ciąży wykonywanie niezbędnych badań i dokonywanie oceny stanu zdrowia matki i dziecka. Ginekolog położnik, w przypadku nieprawidłowego przebiegu porodu, prowadzi także działania prewencyjne. Co więcej, zajmuje się też leczeniem chorób towarzyszących ciąży, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Kiedy udać się na wizytę?

Do ginekologa położnika kobieta powinna umówić się wtedy, gdy:

  • planuje ciąże i chce się do niej przygotować,
  • dowiedziała się, że jest w ciąży,
  • urodziła dziecko i potrzebuje konsultacji w okresie połogu.

Warto wiedzieć, że wizyta u tego specjalisty przebiega standardowo – na początku lekarz przeprowadza wywiad i wykonuje badanie ginekologiczne. W razie potrzeby wykonuje on także badanie USG oraz pobiera próbkę do badania cytologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here