Ciekawe doświadczenia chemiczne dla dzieci

Okres dzieciństwa, to czas, w którym rozwija się wyobraźnia oraz ciekawość świata u najmłodszych. Nie warto zaprzepaścić tego czasu. Dobrym sposobem na zapewnienie naszym pociechom emocji oraz nauki o podstawowych prawach natury są proste doświadczenia chemiczne, które możesz wykonać w bardzo prosty sposób nawet w swoim domu. 

Niesamowity wulkan – magia  prawie jak na Islandii

Wulkan jest to jeden z najciekawszych, a zarazem najprostszych eksperymentów do wykonania wraz z dziećmi. Zapewnia całą masę frajdy oraz wspomnień na resztę życia. Jak go wykonać? Będziesz potrzebował kilku produktów – nie martw się – nie kosztują one drogo, a znajdziesz je u siebie w domu lub w każdym sklepie spożywczym. Przygotuj więc:

  • dość wysokie naczynie (wulkan musi mieć odpowiednią przestrzeń)
  • miska lub taca
  • woda (około pół litra)
  • płyn do mycia naczyń (jedna łyżka stołowa)
  • soda (pół standardowego opakowania)
  • czerwony barwnik (zaledwie kilka kropelek)

Sposób wykonania jest wręcz nomen omen dziecinnie prosty. Do naczynia wlej wodę na mniej więcej połowę jego głębokości. Dodaj płyn do naczyń oraz barwnik spożywczy (znajdziesz go w prawie każdym sklepie spożywczym). Następnie dokładnie oraz precyzyjnie zmieszaj wszystko. Później przenieś krater wulkanu do miski (lub tacy), tak by wybuch nie zalał naszego pokoju – dlatego lepszym rozwiązaniem będzie budowa naszego wulkanu na świeżym powietrzu – na przykład w ogrodzie. Ostatnim aktem wspaniałego wulkanicznego, dramatycznego spektaklu będzie dosypanie sody do naczynia – zrób to szybko, a efekt będzie wprost wybuchowy. Sprawdź także inne doświadczenia chemiczne dla dzieci.

Smerfna masa – hej dzieci, jeśli chcecie zobaczyć smerfów las

Jeśli masz sentyment do tej legendarnej belgijskiej bajki to „smerfna masa” będzie znakomitą frajdą nie tylko dla twojego malucha, ale również i dla ciebie. Oto lista składników, których będziesz potrzebował:

  • 6 łyżek mąki (ziemniaczanej)
  • 3 łyżki odżywki do włosów
  • 4 kropelki niebieskiego barwnika (dlatego smerfna masa – nic nie stoi na przeszkodzie żeby był to inny kolor)
  • duża miska

Wykonanie tego chemicznego doświadczenia jest niemalże tak samo proste, jak poprzedniego eksperymentu. Pierwszym krokiem będzie wysypanie mąki ziemniaczanej do dużej miski, następnie należy dodać odżywkę do włosów. Dalszym etapem będzie dodanie kilku kropel barwnika. Następnie powinieneś ugniatać ręcznie masę (w podobny sposób jak ciasto). Powinniśmy to robić tak długo, aż całość naszej masy będzie miękka, plastyczna oraz aksamitna w dotyku. I to wszystko, z pewnością dla najmłodszych zabawa ze smerfną masą to zajęcie czasu na kilka godzin. Jest to dużo lepsza forma rozrywki dla dzieciaków niż oglądanie przez kilka godzin dziennie telewizji. Warto również zwrócić uwagi, że im wcześniej dziecko będzie ćwiczyło swoje umiejętności manualne tym lepiej dla jego rozwoju.

Oprócz wymienionych wyżej eksperymentów, możesz spróbować wielu, wielu innych. Możesz sam próbować różnego typu substancje (pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa). Powinieneś korzystać z produktów nieszkodliwych. Warto jednak próbować eksperymentów chemicznych, a nóż twoja pociecha stanie się nową Marią Curie-Skłodowską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here