pościel dla niemowlaka
fot. pexels.com

Sen ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Z tego względu należy zadbać o to, aby dziecko mogło spać w jak najbardziej bezpiecznych i wygodnych warunkach. Co w takim razie trzeba zrobić? Wybrać dobrą pościel – kołdrę i poduszkę oraz materac dla malucha!

Zobacz też: http://jegoego.pl/koldra-i-poduszka-dla-niemowlaka/

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kompletując wyprawkę niemowlęcą i kupując pościel dla dziecka, należy skupić się przede wszystkim na tym, aby były one bezpieczne. Wielu rodziców, jako kryterium wyboru przyjmuje również wzór, kolor itd. Z pewnością ma to jakieś znaczenie dla rodziców, pomaga im zachować wymarzony wystrój pokoiku czy samego łóżeczka dziecięcego, ale tak naprawdę kwestie te nie mają większego znaczenia. Oczywiście śmiało można zadbać o to, aby zakupiona pościel była ładna i podobała się rodzicom, ale zdecydowanie w pierwszej kolejności należy postawić na jakość, z którą w parze idzie bezpieczeństwo. 

Materac dla dziecka

Nawet najlepiej dobrana kołdra i poduszka mogą nie zdać egzaminu bezpieczeństwa, jeśli materac na którym śpi dziecko będzie nieprawidłowe. Jaki zatem jest najlepszy materac dla malucha. Powinien być twardy, a prześcieradło na nim założone – bardzo dobrze naciągnięte. Zbyt miękkie podłoże może zwiększać prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej aż pięciokrotnie. Zalecenie o twardym materacu (podłożu) pochodzi z Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

Poduszka do łóżeczka dla noworodka?

No właśnie, to dość podchwytliwe zagadnienie. Wspomniana AAP nie zaleca dla noworodków poduszek do spania. Podłoże powinno być twarde i równomierne, płaskie. Poduszki mają to do siebie, że zazwyczaj odkształcają się pod ciężarem główki, a dla noworodków nie jest to wskazane, aby podłoże (czy materac czy poduszka) odkształcały się, zmieniały kształt.

A co z kołdrą dla noworodka?

Obecność kołderki w łóżeczku dziecięcym również jest niewskazana. Wynika to stąd, że kołderka może zasłonić usta i nosek noworodka, a ten nie mając rozwiniętych funkcji psychomotorycznych nie będzie w stanie odsunąć się od materiału. Należy jednak pamiętać, że zalecenia dotyczące elementów pościelowych łóżeczkach opisane w niniejszym artykule, w kontekście bezpieczeństwa i śmierci łóżeczkowej, dotyczą niemowląt, czyli dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia, a więc kilkuletnie dziecko może spać pod kołdrą czy też z ulubionym pluszakiem.

Przeczytaj też: http://tuts.pl/atrakcje-i-akcesoria-na-urodziny-dziecka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here